
Zastosowanie jacuzzi w sporcie i fizjoterapii
Wanny z hydromasażem, nazywane potocznie jacuzzi, to nie tylko miejsca beztroskiego relaksu. W jakich przypadkach hydromasaż znajduje zastosowanie w fizjoterapii? Dlaczego masaże wodne są doceniane przez sportowców i osoby prowadzące aktywny tryb życia?
Zastosowanie hydromasażu w fizjoterapii
Fizjoterapia jest zespołem metod mających na celu usuwanie dolegliwości i przywracanie sprawności. Jednym z działów fizjoterapii jest hydroterapia – znana i ceniona już w starożytnych Chinach, Japonii i w Rzymie. Do zwolenników wodolecznictwa należał między innymi Hipokrates – grecki lekarz, powszechnie znany jako „ojciec medycyny”.
Współcześni lekarze i fizjoterapeuci sięgają po akwaterapię równie chętnie. Podczas zabiegów kluczowe są takie parametry jak ciśnienie i temperatura wody – zazwyczaj jest ona bardzo zimna lub gorąca. Hydroterapię stosuje się pomocniczo w leczeniu takich schorzeń jak:
- problemy z kręgosłupem,
- bóle reumatyczne i stawowe,
- nadwaga,
- bolesne menstruacje,
- niedokrwienie kończyn dolnych,
- cellulit,
- przepuklina oponowo-rdzeniowa,
- bezsenność.
Podczas zabiegu pacjent jest poddawany działaniu wody w postaci stałej, ciekłej lub gazowej. Zaleca się stosowanie wanien, pryszniców i kabin wyposażonych w co najmniej 4 dysze. W najbardziej zaawansowanych urządzeniach liczba dysz może dochodzić nawet do kilkudziesięciu. Zazwyczaj masowane są nogi, kark i plecy pacjenta, a uzupełnieniem zabiegu może być jednoczesne wykorzystanie olejków eterycznych.
Jacuzzi dla sportowców i aktywnych fizycznie?
Jacuzzi doceniają również sportowcy. Hydromasaże pozwalają łączyć zalety tradycyjnego masażu z relaksująca kąpielą. Najważniejsze z nich to swoista odnowa organizmu i złagodzenie napięcia mięśniowego, towarzyszącego tuż po intensywnym wysiłku fizycznym. Bliskość wprawionej w ruch wody zapewnia przyjemne uczucie odprężenia i wyciszenia.
Jeśli podczas uprawiania sportu doznasz kontuzji, właściwe wykorzystanie jacuzzi złagodzi odczuwany wskutek urazu ból więzadeł, ścięgien czy stawów. Dlaczego tak się dzieje? Jest to możliwe dzięki endorfinom, wydzielającym się podczas wizyty w jacuzzi. Hormony szczęścia wywołują dobre samopoczucie, jednocześnie tłumiąc odczuwanie bólu.
Hydromasaż to przyjemny i skuteczny sposób na poprawienie sobie nastroju, który jednocześnie może wspomagać leczenie wielu schorzeń. Jest także znakomitym rozwiązaniem dla osób, chcących pozbyć się stresu lub szukających ulgi i zmniejszenia napięcia mięśniowego po intensywnym treningu.
Do niedawna zabiegi hydroterapii wykonywano tylko w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutycznych, szpitalach, salonach spa, sanatoriach czy centrach odnowy biologicznej. Jednak dostępność jacuzzi szybko rośnie i pojawiają się nowe możliwości. Wanny z hydromasażem instalowane są w ogrodach i łazienkach, co sprawia, że prozdrowotne działanie, relaks i poprawę samopoczucia możesz mieć na co dzień, na wyciągnięcie ręki.