
W jaki sposób wapno pomaga na alergie?
Czy wapno leczy alergię?
Przez dziesiątki lat ludzie wierzyli, że na wysypki i zaczerwienienia związane z uczuleniem najlepszym lekarstwem jest wapno. Dziś wiadomo, że mieli rację, ale tylko w niewielkim stopniu. Z najnowszych badań wynika, że calcium nie leczy alergii, jednak warto je podawać jako preparat wspomagający terapię antyalergiczną.
Jak działa calcium?
Jedna z teorii powstawania alergii mówi, że towarzyszące jej symptomy są wynikiem zaburzenia gospodarki jonów wapnia. Idąc tym tropem można przypuszczać, iż przyjmując wapno uzupełnia się niedobory tego jonu, co powinno niwelować objawy uczulenia. Choć hipoteza ta nie do końca pokrywa się z prawdą, to bez wątpienia przyjmowanie calcium zmniejsza natężenie uciążliwych objawów alergicznych.
Mechanizm jonów wapnia
W ludzkim organizmie jony wapnia spełniają wiele funkcji. Umożliwiają budowę i rekonstrukcję kości, wpływają na prawidłową pracę serca, a także uszczelniają naczynia krwionośne. Ostatnie zadanie ma istotne znaczenie w przypadku leczenia objawów alergii. Szczelne naczynia krwionośne zmniejszają ryzyko wysięków, co wpływa na możliwość powstawania obrzęków i innych powikłań.
Jakie wapno wybrać?
Obecnie w aptekach można kupić wiele różnych suplementów diety oraz leków zawierających wapń. Większość dostępnych preparatów ma bardzo podobny skład. Dlatego też wybierając farmaceutyk dobrze jest kierować się przede wszystkim preferowanym sposobem jego przyjmowania. Medykamenty z wapniem najczęściej występują w postaci syropów, kapsułek oraz tabletek musujących. Te ostatnie są najpopularniejsze, zwłaszcza w przypadku małych pacjentów, ze względu na łatwy sposób podania i dobrą przyswajalność.