W jaki sposób wapno pomaga na alergie?

Kiedy dziecko dostaje wysypki, zaczyna kichać lub kaszleć rodzice podają mu wapno, które ma pomóc na objawy alergiczne. Jednak coraz częściej pojawia się pytanie, czy rzeczywiście ten suplement diety jest w stanie wyeliminować symptomy uczulenia? Jeśli tak, to jak działa? Dziś kilka słów na ten temat.

 

Czy wapno leczy alergię?

Przez dziesiątki lat ludzie wierzyli, że na wysypki i zaczerwienienia związane z uczuleniem najlepszym lekarstwem jest wapno. Dziś wiadomo, że mieli rację, ale tylko w niewielkim stopniu. Z najnowszych badań wynika, że calcium nie leczy alergii, jednak warto je podawać jako preparat wspomagający terapię antyalergiczną.

Jak działa calcium?

Jedna z teorii powstawania alergii mówi, że towarzyszące jej symptomy są wynikiem zaburzenia gospodarki jonów wapnia. Idąc tym tropem można przypuszczać, iż przyjmując wapno uzupełnia się niedobory tego jonu, co powinno niwelować objawy uczulenia. Choć hipoteza ta nie do końca pokrywa się z prawdą, to bez wątpienia przyjmowanie calcium zmniejsza natężenie uciążliwych objawów alergicznych.

Mechanizm jonów wapnia

W ludzkim organizmie jony wapnia spełniają wiele funkcji. Umożliwiają budowę i rekonstrukcję kości, wpływają na prawidłową pracę serca, a także uszczelniają naczynia krwionośne. Ostatnie zadanie ma istotne znaczenie w przypadku leczenia objawów alergii. Szczelne naczynia krwionośne zmniejszają ryzyko wysięków, co wpływa na możliwość powstawania obrzęków i innych powikłań.

Jakie wapno wybrać?

Obecnie w aptekach można kupić wiele różnych suplementów diety oraz leków zawierających wapń. Większość dostępnych preparatów ma bardzo podobny skład. Dlatego też wybierając farmaceutyk dobrze jest kierować się przede wszystkim preferowanym sposobem jego przyjmowania. Medykamenty z wapniem najczęściej występują w postaci syropów, kapsułek oraz tabletek musujących. Te ostatnie są najpopularniejsze, zwłaszcza w przypadku małych pacjentów, ze względu na łatwy sposób podania i dobrą przyswajalność.

Najnowsze badania wskazują, że samym wapnem uczulenia nie uda się wyleczyć i nie należy mieć złudzeń, że alergia po przyjęciu tabletki czy syropu ustąpi. Aczkolwiek przy dokuczających objawach warto sięgnąć po ten suplement diety, ponieważ na jakiś czas złagodzi nieprzyjemne objawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *