Testy genetyczne i serologiczne – najważniejsze różnice
Od kilkunastu lat mamy niewyobrażalny postęp w diagnostyce wielu chorób. Na rynek wkroczyła nowa era diagnostyki – testy genetyczne. Dziś badania DNA służą nie tylko do określania pokrewieństwa, czy analizowania śladów zbrodni. Przy pomocy analiz DNA można zdiagnozować infekcje bakteryjne, co jest sporym osiągnięciem i daje sporą przewagę nad testami serologicznymi. Dlaczego?
Niedokładność serologicznych metod
Do tej pory stosowane badanie DNA opierało się głównie na serologicznej technice Western Blot lub ELISA. To dość skuteczne metody diagnostyczne, jednak są obarczone wieloma błędami. Polegają one na oznaczeniu przeciwciał w surowicy krwi za pomocą swoistych antygenów skierowanych przeciwko tym przeciwciałom. Aby wynik był wiarygodny – we krwi muszą występować przeciwciała. Nasz układ immunologiczny jest niezwykle skomplikowany. Do wytworzenia przeciwciał potrzeba często sporo czasu.
W przypadku zakażenia boreliozą do wytworzenia przeciwciał dochodzi zazwyczaj po 4-6 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza. To bardzo długi czas, który bakteria wykorzystuje na rozprzestrzenienie się po organizmie. Może w tym czasie narobić sporo szkód, a to właśnie czas jest kluczowym czynnikiem decydującym o skuteczności terapii. Warto dodać, że serologiczne testy serologiczne często są obarczone wynikami fałszywie negatywnymi, co oznacza, że nie zawsze brak przeciwciał świadczy o braki choroby. Dodatkowo nasz organizm wytwarza kilka klas przeciwciał, co również nie zawsze jest brane pod uwagę przy wykonywaniu testów.
Nowa jakość w świecie medycyny
Testy genetyczne na podstawie badań DNA są znacznie bardziej dokładne, bowiem identyfikują bezpośrednio materiał genetyczny patogenu. Można je wykonać już kilkanaście godzin od ukąszenia. Im szybciej – tym lepiej, ponieważ borrelia dość szybko wnika do tkanek gospodarza i tam się osiedla. Czułość tej metody to niemal 100%, nie istnieje tutaj coś takiego jak wyniki fałszywie pozytywne czy negatywne, dlatego rezultat jest podstawą do wprowadzenia skutecznej terapii.
Oczywiście testy genetyczne oparte o technikę PCR służą nie tylko do diagnostyki chorób odkleszczowych. Są niezwykle użyteczne w diagnozowaniu infekcji dróg moczowo-płciowych, które dziś są prawdziwą plagą i bardzo często nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji tj. poronienia, czy niepłodności.
Testy genetyczne przyszłością badań DNA
Genetyczna diagnostyka molekularna czerpie wiedzę z najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych. Pozwala zarówno na identyfikacje chorób pasożytniczych, bakteryjnych, jak i tych uwarunkowanych pojedynczymi mutacjami w obrębie naszego DNA. Powstaje również coraz więcej testów badających mutacje, które mogą stanowić podłoże chorób nowotworowych.
Dostępność usług w zakresie diagnostyki molekularnej na polskim rynku z roku na rok jest coraz większa, a jej koszty są coraz niższe. Instytuty badawcze, oferujące tego typu usługi, znajdują się właściwie w każdym mieście wojewódzkim, a testy genetyczne coraz częściej stanowią część standardowej praktyki diagnostycznej.