Suplementy magnezu – czym się od siebie różnią?

Ostatnimi czasy wiele mówi się o niedoborach magnezu w codziennej diecie. Atakujące zewsząd reklamy suplementów sugerują, że spożywanie magnezu ze źródeł poza codzienną dietą jest niemalże koniecznością. Czym się od siebie różnią poszczególne suplementy magnezu dostępne na rynku?


Cytrynian magnezu

Rodzaje suplementów magnezu

Producenci suplementów oferują go praktycznie w każdym możliwym wariancie, jaki istnieje. 

Są to: węglan magnezu, chlorek magnezu, cytrynian magnezu, jabłczan magnezu, mleczan magnezu i taurynian magnezu, chelat magnezu, diglicynian magnezu i glukonian magnezu. Jak się okazuje, magnez magnezowi nierówny. 
Temat biodostępności magnezu jest na tyle złożony, że nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj jest najbardziej wartościowy. Każdy typ może wnieść coś pożytecznego. Do najlepiej przyswajalnych form zaliczany jest cytrynian, jabłczan i taurynian magnezu. Ich pochodzenie jest najbliższe organicznemu. Jednak te słabiej przyswajalne rodzaje, jak na przykład tlenek magnezu, objawiają się dodatkowymi korzyściami, na przykład przeciwdziałają depresji.
Magnez

Niedobór magnezu – jakie są jego objawy?

Do najczęstszych objawów niedoboru magnezu należy łatwe męczenie się i osłabienie organizmu – pomimo niewykonywania wyczerpujących czynności. Cechą charakterystyczną braku dostatecznej ilości tej substancji we krwi są skurcze mięśni, ale też drżenie powiek i rąk. Również mózg upomina się o ten składnik, dając znać pogorszeniem pamięci, koncentracji i uwagi, a także gorszym tolerowaniem stresu. 

Problemy niedoboru magnezu mogą odbić się również na kondycji układu kostnego, a także na pojawieniu się zaburzeń przemiany materii. Pojawić się też mogą bóle głowy. Niedobory magnezu mogą wynikać nie tylko z ubogiej diety, ale także z przyjmowania niektórych leków czy występowania chorób (np. nerek). 
Osoby, które mają dużą aktywność fizyczną w gorące dni mogą mieć niedobory magnezu, podobnie jak pacjenci cierpiący na odwodnienie na skutek wymiotów, biegunek czy nadmiernego oddawania moczu.
Niedobór magnezu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *