Sauna po treningu – czy to dobry pomysł?

Sauna posiada dobroczynne właściwości dla ludzkiego ciała. Jednak pojawia się pytanie: kiedy i jak korzystać z sauny, aby potęgować efekt uzyskany podczas ćwiczeń? Czy czas spędzony w łaźni pomoże zadbać o sylwetkę, skórę i odporność?

sauna po treningu

 

Sauna po treningu?

Długie przesiadywanie w saunie po ćwiczeniach siłowych nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może osłabić organizm. Są jednak osoby, które chwalą sobie efekt odprężenia po treningu. Wszystko zależy od osobistych upodobań, wielkości stosowanych obciążeń i stanu zdrowia. Należy dbać o odpowiednie nawodnienie i analizować sygnały wysyłane przez organizm – z pewnością w ten sposób można dostrzec, czy sauna po ćwiczeniach wpływa na regenerację, czy raczej osłabia. A kiedy pobyt w łaźni przyniesie sportowcowi największe korzyści?

 

Sauna zamiast treningu!

Rozwiązaniem, które najlepiej wpływa na efekty ćwiczeń, jest wykorzystanie czasu spędzonego w saunie jako treningu. Jeśli sportowiec odczuwa ból mięśni czy stawów, powinien udać się do sauny, która pomoże mu w regencji. Wzrost ukrwienia pozytywnie wpływa na organizm zawodnika. Warto korzystać z niej wieczorem, gdyż jej właściwości relaksacyjne pozytywnie wpływają na sen.

 

Dla osób na diecie

Sauna przyspiesza przemianę materii, co często jest oczekiwane przez osoby uprawiające sport. Należy pamiętać, żeby korzystać z niej raczej po lekkim posiłku. Co ważne, sauna wpływa pozytywnie na uwalnianie się endorfin – dla osoby dbającej o linię z pewnością jest ich lepszym źródłem niż baton czy tabliczka czekolady.

 

Na problemy ze skórą

Osoby spędzające czas w saunie z pewnością zauważą u siebie poprawę wyglądu skóry. Wraz z potem z organizmu uchodzą toksyny, a odblokowane gruczoły łojowe ułatwiają usuwanie sebum. Jednak najlepiej, aby ludzie z problemami skórnymi skonsultowali się z dermatologiem odnośnie tego, jak i czy powinni korzystać z sauny.

 

W zdrowym ciele – zdrowy duch!

Osoby osłabione bądź z poważnymi problemami zdrowotnymi także powinny zasięgnąć porady lekarskiej dotyczącej korzystania z sauny – często może ona wspomóc organizm w walce z chorobą. Ciało zdrowego człowieka po sesji w łaźni będzie odporniejsze na infekcje w okresach przesilenia. Niektóre użytkowniczki dostrzegają pozytywny wpływ sauny na uśmierzanie ostrych dolegliwości menstruacyjnych.

Dobrym pomysłem jest poświęcenie jednego treningowego dnia w tygodniu na przebywanie w saunie. Nie tylko zniweluje to skutki przetrenowania, ale także przyśpieszy przemianę materii i poprawi wygląd skóry. Każdy, kto marzy o strefie spa na wyłączność może skorzystać z gotowych produktów i stworzyć własną strefę norweskiego relaksu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *