
Rehabilitacja niemowląt
Rehabilitacja niemowląt – zobacz, jak wspierać dziecko w pierwszych miesiącach jego życia
Jeżeli niedawno urodziłaś dziecko i dostrzegasz u niego problemy na tle ruchowym, nie wahaj się udać do specjalisty w celu zdiagnozowania nieprawidłowości i wdrożenia odpowiedniej terapii. Pamiętaj: im wcześniej, tym lepiej. Ważną kwestią jest też praca z maluchem w domu.
Asymetria ułożeniowa niemowląt – kiedy mamy z nią do czynienia?
Pierwsze problemy związane z tą kwestią pojawiają się bardzo wcześnie, na długo przed tym, kiedy dziecko zacznie pełzać. Nieprawidłości może dostrzec pediatra, neurologopeda dziecięcy lub sam rodzic. W sytuacji, gdy podczas noszenia dziecko nie układa się prosto, a więc jego głowa, ramiona i reszta tułowia nie znajdują się w jednej linii, lecz wykazują asymetrię, zdecydowanie warto udać się z tym problemem do fizjoterapeuty. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób zdiagnozować asymetrię u niemowląt oraz jaki typ ćwiczeń sprawdzi się w tym przypadku. Jednym z bardziej rozpoznawalnych symptomów tego problemu jest zwijanie się dziecka na kształt rogala. Warto nagrać przyjmowanie przez pociechę nietypowego kształtu – w ten sposób fizjoterapeucie łatwiej będzie postawić jednoznaczną diagnozę.
Budowanie stabilnego tułowia i rozluźnianie zaciśniętych piąstek
Dziecko, przychodząc na świat, ma zazwyczaj dość wiotki tułów, za to sporo napięcia mięśniowego w piąstkach. Potem proporcje te się zmieniają. W budowaniu stabilnego tułowia pomagają proste ćwiczenia wykonywane w domu. Dobrym rozwiązaniem umożliwiającym dziecku testowanie umiejętności własnego tułowia jest mata piankowa, rozkładana na podłodze. To dość twarde podłoże z jednej strony izoluje od zimna, z drugiej zaś pozwala swobodnie podnosić dziecku główkę, Wsparciem w ćwiczeniu mięśni tułowia może być również sposób unoszenia pociechy, zakładający przełożenie dziecka na boczek i wygodne ułożenie na ręce. Wtedy maluch czuje, jak pracują jego mięśnie i w ten sposób buduje z czasem stabilny tułów. Z czasem, w okolicy 5 miesiąca, dziecko zacznie świadomie wyciągać rączki w stronę pokazywanej mu zabawki. To świetne ćwiczenie wspierające mięśnie, podobnie jak unoszenie nóżek.
Zaciśnięte piąstki
Z pomocą na zaciśnięte piąstki przychodzi szereg ćwiczeń fizjoterapeutycznych, które rodzic może wykonywać w zaciszu swojego domu. Delikatne, choć stanowcze masowanie barków, może ułatwić dziecku rozluźnienie mięśni. Wsparciem może być też pochwycenie rączek dziecka w okolicy ramion i doprowadzenie do spotkania się obu rączek maluszka tuż nad jego mostkiem. Lekkie pocieranie rączka o rączkę wspomaga rozluźnienie piąstek. Wśród zalecanych ćwiczeń jest też dotykanie prawą rączką lewej nóżki i na odwrót. Przesuwanie po powierzchni stopy ułatwi otworzenie piąstki i rozluźnienie napięcia.
Wzmożone napięcie mięśniowe – jakie są jego objawy?
Objawem wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt jest przede wszystkim kurczenie ramion i zamknięta pozycja ciała. Maluch często przy tego typu problemach nie lubi też dotykania w okolicach karku. Rodzi to problemy związane z odparzeniami w tej okolicy. Symptomem wskazującym na wzmożone napięcie mięśniowe są też zaciśnięte piąstki. Ćwiczenia ułatwiające poradzenie sobie z tym problemem omówiliśmy powyżej. U dzieci ze wzmożonym napięciem pojawia się wyraźna niechęć do ubierania się.
Obniżone napięcie mięśniowe
W przypadku maluchów z obniżonym napięciem mięśniowym kluczowa jest częsta zmiana pozycji ciała. W ten sposób łatwiej pobudzić mięśnie do pracy. Przy zmianie pieluszki oraz zmianie ubranka warto przekręcić dziecko na bok, aby wspierać go w rozwoju ruchowym. Zmiana pozycji ułożeniowej jest ważnym ćwiczeniem wspomagającym pociechy z tego typu problemami. Nosząc dziecko, warto pamiętać o zachowaniu symetrycznego ułożenia malucha. Najbardziej optymalną pozycją jest noszenie pociechy tyłem do naszego ciała. Układanie dziecka na złączonych udach wspiera dziecko w unoszeniu główki. Dobrym pomysłem jest też położenie malucha na macie piankowej, na której będzie ono mogło kołysać się na boki, próbować zmienić pozycję lub wozić wzrokiem za zabawką.
Jak bawić się z niemowlakiem do 3. miesiąca życia?
Zabawa może wspierać rozwój psychoruchowy dziecka, pozwalając na:
• eksplorowanie siebie i otoczenia poprzez patrzenie;
• drapanie podłoża i przypadkowe zamachnięcia;
• kołysanie – wspierające poczucie równowagi.
Doświadczenia w ten sposób uzyskane stymulują dziecko do nowych aktywności i poznawania świata. Dziecko uczy się też prostych manipulacji przedmiotem oraz przybierania takich wyrazów twarzy, aby uzyskać określony efekt.
Więcej informacji na temat rehabilitacji niemowląt oraz dzieci, znajdziesz na stronie Centrum Rehabilitacji Dziecięcej.