Rak jelita grubego, a dieta
Jakie pożywienie chroni nas przed rakiem jelita grubego?
1. Orzechy
Na podstawie metaanalizy 36 badań obserwacyjnych stwierdzono, że jedzący najwięcej orzechów mieli o 24% mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
2. Zielone warzywa liściaste
Zielone liście warzyw są bogate w magnez. W metaanalizie ośmiu prospektywnych badań opublikowanych w European Journal of Clinical Nutrition, najwyższe średnie spożycie magnezu było związane z 11% zmniejszeniem ryzyka raka jelita grubego w porównaniu z najniższym średnim spożyciem.
Inne dobre źródła magnezu to kakao, suszone wodorosty, brokuły, fasola, soczewica, , migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, nasiona sezamu i awokado.
3. Śliwki
Naukowcy z Texas A & M University i University of North Carolina wykazali, że dieta zawierająca suszone śliwki może pozytywnie wpłynąć na mikroflorę jelitową. Poprzez promowanie dobrych bakterii w całej okrężnicy, suszone śliwki zmniejszają ryzyko zmian przedrakowych. Naukowcy sugerują, że regularne jedzenie śliwek może być realną strategią dietetyczną, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
4. Kurkuma
Kurkumina z kurkumy jest potężnym przeciwnowotworowym składnikiem odżywczym. Badania laboratoryjne wykazały, że kurkumina silnie wywołuje zaprogramowaną śmierć komórki w komórkach raka jelita grubego. Jak wiadomo komórki rakowe, tym różnią się od zdrowych, że są nieśmiertelne – dzielą się bez ograniczeń. Badacze uważają, kurkumina mogą mieć potencjał terapeutyczny w leczeniu raka okrężnicy, w szczególności w przypadku nowotworów, które są oporne na konwencjonalną chemioterapię. Jest również istotnym składnikiem diety w profilaktyce raka jelita grubego.
5. Ananas
Bromelaina jest enzymem trawiennym w rdzeniu ananasa. Okazała się lepsza niż wysoce toksyczny środek chemioterapii 5-fluorouracyl jako czynnik przeciwnowotworowy w przedklinicznych badaniach. Jedno z badań na zwierzętach wykazało, że picie świeżego, lub mrożonego soku ananasowego jednak niepasteryzowanego z aktywnymi enzymami bromelainy zmniejsza stan zapalny związany z nieprawidłowymi wzrostami jelita grubego.
6. Kimchi
Kimchi jest tradycyjną fermentowaną potrawą z Korei. Jest to pokarm pełen probiotyków, które są znane z zapobiegania wystąpienia nowotworu jelita grubego. Gdy koreańscy badacze dodali wyciąg z jemioły do Kimchi, okazało się, że owa kombinacja hamuje wzrost ludzkich komórek raka jelita grubego o 80%. Badacze uważają, że przeciwnowotworowe działanie Kimchi jest głównie spowodowane regulacją apoptozy komórek nowotworowych i hamowaniem stanów zapalnych.
7. Zielona herbata i pietruszka
Niemieccy naukowcy przetestowali mieszaninę flawonoidów na 36 pacjentów z resekcją raka jelita grubego i 51 pacjentów z usuniętymi polipami jelita grubego. Jedna grupa pacjentów otrzymywała dzienną dawkę 20 mg apigeniny i 20 mg epigallocathechin-gallat (EGCG). W ciągu od trzech do czterech lat pacjenci z rakiem okrężnicy otrzymujący flawonoidy nie mieli nawrotów, w porównaniu z 20% nawrotów w grupie kontrolnej bez flawonoidów. Analogicznie polipy powtórzyły się u 7% leczonych pacjentów w porównaniu z 47% w grupie kontrolnej. EGCG jest silnym przeciwutleniaczem w zielonej herbacie. Apigenina to flawonoid, który możemy znaleźć w pietruszce, selerze i karczochach. Inne źródła to rozmaryn, oregano, tymianek, bazylia, kolendra, rumianek, i goździki.
8. Winogrona
Dieta bogata w owoce, warzywa i resweratrol (pochodzącye z winogron) związana jest z obniżoną częstotliwością występowania raka jelita grubego. Badania pokazują, że resweratrol hamuje szlak sygnałowy aktywowany w ponad 85% przypadków raka jelita grubego. 30 uczestników badania było na diecie z niskim poziomem resweratrolu. Następnie ludzie ci zostali podzieleni na trzy grupy przyjmujące 1/3 do pół kilograma winogron dziennie przez dwa tygodnie. Markery nowotworowe zmniejszyły się po spożyciu winogron. Po zjedzeniu winogron markery u osób powyżej 50 roku życia zmniejszyły się do poziomu obserwowanego u młodszych uczestników. Naukowcy uważają, że nawet krótkoterminowe spożycie 1/3 do pół kilograma winogron dziennie może zredukować ryzyko mutacji zdarzeń mogących ułatwić rozwój raka jelita grubego. Codziennie jedzenie winogron może odgrywać rolę w profilaktyce raka jelita grubego u osób z grupy wysokiego ryzyka.
9. Czarnuszka
Badania wykazują, że wyciąg z nasion czarnuszki ma bardziej korzystne działanie niż 5-fluorouracyl chemoagent w hamowaniu rozwoju raka jelita grubego, bez żadnych skutków ubocznych. Badania na zwierzętach potwierdzają, że olej z czarnuszki ma znaczące działanie hamujące na raka jelita grubego.
Źródło: www.pepsieliot.com