Porady dietetyczne – 5 najnowszych trendów żywieniowych

Czy można mówić o modzie w kontekście odżywiania się? Jak najbardziej. Każdy kolejny rok przynosi nowe odkrycia dotyczące produktów spożywczych, ich sposobu obróbki, podania czy przyrządzania. Nowinki z tej dziedziny są szybko i chętnie wprowadzane przez Polaków do codziennego menu. Po innowacyjne diety chętnie sięgają zwłaszcza Ci, którym zależy na dobrym zdrowiu lub zadbaniu o szczupłą sylwetkę. Mieliśmy już dietę kapuścianą, białkową, 1000 kalorii, 0 tłuszczu i dziesiątki innych. Dziś kilka słów o trendach żywieniowych, które aktualnie podbijają nasze serca i żołądki.

 

 

1. Nurt wege

Od kilku lat na świecie zwiększa się grono osób, które rezygnują lub znacznie ograniczają ilość mięsa w codziennym menu. Takie postępowanie jest tłumaczone na różne sposoby. Wegetarianie i weganie kierują się przede wszystkim swoimi przekonaniami dotyczącymi ochrony istot żywych. Osoby dbające o ekologię rezygnują z potraw mięsnych między innymi z powodu ogromnych zanieczyszczeń, jakie powstają w procesie hodowli zwierząt przeznaczonych na ubój. Część społeczności ogranicza drób, wieprzowinę i wołowinę z przyczyn bardziej przyziemnych – ma do nich ograniczony dostęp.

Niezależnie od motywu odstawienia mięsa, musi być ono zastąpione innymi produktami zawierającymi białko, witaminy i minerały. Tym samym powstało zapotrzebowanie na artykuły spożywcze mogące zastąpić produkty pochodzenia zwierzęcego. Możemy się z nimi spotkać na co dzień w sklepach ze zdrową żywnością, a powoli także w zwykłych marketach. Niejednokrotnie na naszych stolach zamiast schabowego pojawia się kotlet z ciecierzycy, a hamburger uzupełniony jest kotletem sojowym. Ten trend staje się coraz popularniejszy i z pewnością nie przeminie zbyt szybko.

2. Żywność funkcjonalna

Obecnie produkty spożywcze są bardzo wnikliwie badane. Wiemy zatem, które z nich mają pozytywny lub negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Naukowcom nierzadko udaje się wyodrębnić konkretne składniki, wpływające nie tylko na nasz organizm jako całość, ale także na poszczególne organy, tkanki czy komórki. Dzięki tej wiedzy możemy dostosowywać menu do indywidualnych potrzeb. Tym samym osoby cierpiące na niedobór żelaza w rekomendowanej diecie znajdą więcej czerwonego mięsa, osoby z cukrzycą skorzystają z naturalnych zamienników cukru, a marzący o wiecznej młodości nałożą na talerz mnogość warzyw i owoców zawierających antyoksydanty.

3. Souping

Ten trend pojawił się w 2016 roku i już wówczas dietetycy przypuszczali, że szybko nie minie, a wręcz będzie się rozwijał. Tak też się dzieje. Souping to najprościej mówiąc dieta oparta na zupach. Ci, którzy decydują się na ten sposób odżywiania chwalą sobie przede wszystkim różnorodność posiłków, w postaci zup kremów, owocowych, warzywnych i wielu innych. Poza tym, że są one smaczne bardzo istotny jest fakt, iż dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy i mikroelementy.

 

Na koniec jeszcze jedna bardzo istotna cecha – zupy sycą, ale zazwyczaj zawierają niewiele kalorii, co jest priorytetowe dla osób pragnących schudnąć. Poza tym ich przygotowanie jest stosunkowo szybkie, a zwartość bulgoczącego garnka w zupełności wystarczy na kilka dni.

 

4. Żywność lokalna

Coraz częściej podkreśla się, że dla mieszkańców danego terenu najlepsze są produkty pochodzące z lokalnych upraw. Tym samym dla Polaków atrakcyjniejszym owocem będzie jabłko lub węgierka niż banan czy marakuja. Dlatego też dietetycy zalecają rodakom sięganie po nasze produkty takie jak olej lniany, jagody, borówki, buraki czy popularne w naszym kraju kiszonki.

 
żywność lokalna

5. Koniec drastycznych diet

Ostatnim z trendów żywieniowych, o którym należy wspomnieć jest odstąpienie od drakońskich diet. Przez wiele lat w dietetyce pojawiały się jadłospisy polegające na maksymalnym ograniczaniu konkretnych posiłków i produktów. 

 
Większość z nas pamięta restrykcyjne menu oparte na zupie z kapusty, dietę Dukana dostarczającą organizmowi ogromnych ilości białka przy maksymalnym ograniczeniu węglowodanów czy dietę 1000 kalorii, która miała za zadanie odchudzić szybko i skutecznie. Niestety w przypadku tych i wielu innych surowych jadłospisów, zamiast zamierzonych skutków pojawiało się sporo problemów zdrowotnych, a niejednokrotnie także efekt jo-jo.

Dziś odchodzi się od tego typu zasad układania menu. Najbardziej polecaną metodą odchudzania jest konsultacja ze specjalistą, który opracuje indywidualny tryb żywienia. Dzięki temu jedzenie dostarczy odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych a przy tym nie zaszkodzi naszemu zdrowiu i figurze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *