Picie pokrzywy – jakie są właściwości i zalety naparu?

Wiele osób widzi w pokrzywie wyłącznie chwast, który po kontakcie ze skórą wywołuje oparzenia. Tymczasem dla tych, którzy zajmują się ziołolecznictwem to niezwykle cenna roślina o licznych właściwościach zdrowotnych. Jakie są wady i zalety picia soku z pokrzywy?


Herbata z pokrzywy

Pokrzywa do picia – jakie są jej właściwości?

Pokrzywa jest ceniona przede wszystkim przez osoby zmagające się z bólami kostno-stawowymi, zwłaszcza bioder czy dolegliwościami związanymi z dysfunkcją kolana. Na tego typu bóle cierpi wielu pacjentów. Podobnie jak zielona herbata, ta z pokrzywy przejawia właściwości przeciwzapalne. Jest stosowana jako produkt znajdujący się w składzie wielu kosmetyków i leków, gdyż skutecznie niweluje stany zapalne skóry, w tym toczeń. Może też łagodzić choroby, których objawami są krwotoki. Wzmacnia organizm, dlatego jest polecana osobom osłabionym i cierpiącym na anemię. 

Herbata z pokrzywy jest źródłem wielu cennych witamin, w tym A, C i K. Ma właściwości antybiotyczne, dlatego jest środkiem działającym na układ odpornościowy. To także dostarczyciel składników takich jak: wapń, fosfor, potas, żelazo, krzem czy magnez. Jest stosowany przy obniżaniu poziomu cukru we krwi. 
Sok z pokrzywy może być pity w celach terapeutycznych, łagodząc stany napięcia nerwowego i niepokój. Poza tym pokrzywa ma korzystny wpływ na pracę trzustki oraz wątroby. Pokrzywa do picia może też regulować przemianę materii, pobudzać proces tworzenia soków żołądkowych, a tym samym przyspieszać trawienie. Wiele osób upatruje w niej wsparcia podczas odchudzania.
Pokrzywa do picia

Herbata z pokrzywy – jak przyrządzić napar?

Istnieje wiele różnych metod przyjmowania pokrzywy jako preparatu wspomagającego zdrowie organizmu. W sklepach ze zdrową żywnością można bez problemu nabyć sok z pokrzywy. Wystarczy pić wskazaną na opakowaniu ilość. 

Inną opcją jest zakup gotowych saszetek z suszem pokrzywy, które wystarczy zalać gorącą wodą. Ci, którzy mają dostęp do świeżych liści, mogą uzbierać je, zalać wrzątkiem, przykryć spodkiem i po odczekaniu 10 minut przystąpić do picia. Dla poprawy smaku można dodać odrobinę imbiru.
Pokrzywa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *