Nauka języka – fakty i mity

Jestem za stary na naukę angielskiego! Gdybym mieszkał w Wielkiej Brytanii, zacząłbym mówić płynnie w miesiąc! Ważne jest tylko przekazanie informacji, kto będzie zwracał uwagę na błędy? Te i inne obiegowe opinie skutkują najczęściej porzuceniem nauki języka, a przecież wiele z nich to tylko powtarzane jak mantra mity.


 

Fakt: Nauka wymaga systematyczności

Niezależnie od przyjętej metody, bardzo ważne jest systematyczne uczenie się zwrotów i gramatyki. Osoba, która spędzi na rozwijaniu słownictwa 15 minut dziennie, lepiej przyswoi wiedzę, niż taka, która poświęca na to jednorazowo osiem godzin w miesiącu. Przyzwyczajenie się do systematycznej nauki jest ważne, można to zrobić metodą wskazaną przez Charlesa Duhigga w książce „Siła nawyku”, gdzie autor opisuje pętlę wiodącą od wskazówki, przez wykształcenie zwyczaju do nagrody. Równie skutecznym sposobem okazuje się być dołączenie do grupy w szkole językowej – spotkanie z innymi uczniami zachęca do sukcesywnego udziału w zajęciach i przerabiania materiału w domu.

 

Mit: Języka można nauczyć się tylko za granicą

Podczas pobytu w Londynie o wiele łatwiej jest przyswoić sobie wiele zwrotów angielskich w codziennych sytuacjach. Mimo to wielu Polaków, jadąc np. do pracy na Wyspy Brytyjskie, otacza się osobami mówiącymi po polsku, co nie wymusza u nich konieczności nauki obcojęzycznego słownictwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poznanie w Polsce konstrukcji zdaniowych niezbędnych w codziennej komunikacji. Takie przygotowanie pomoże rozwinąć zdolności językowe m.in. podczas wyjazdu na zorganizowany kurs zagraniczny. Uczniowie, którzy z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić, powinni uczęszczać na zajęcia z native speakerami, czyli nauczycielami, dla których angielski jest mową ojczystą.

 

Fakt: Zarówno mówienie i słuchanie są ważne podczas nauki

Są osoby, które uważają, że najważniejsze w poznawaniu języka jest to, by nauczyć się przekazywać informacje. Przedkładają to ponad znajomość zasad gramatycznych i umiejętność słuchania. Z kolei nie mniej uczniów twierdzi, że rozumie słowa, zdarza im się nawet oglądać ze zrozumieniem filmy bez napisów i lektora, ale gdy mają coś powiedzieć po angielsku, nie robią tego z obawy przed popełnieniem błędu. Najlepiej znaleźć złoty środek między tymi postawami i poświęcać czas zarówno na doskonalenie zwrotów ułatwiających komunikację, jak i przykładać się do odbierania informacji, np. podczas odsłuchiwania nagrań i oglądania filmów. W ten sposób można osiągnąć poziom, na którym mowa nie będzie przesycona rażącymi błędami wynikającymi z nieznajomości gramatyki lub niezrozumienia rozmówcy.

Mit: Szkoły językowe są tylko dla młodych

Nauka jest ważna dla ludzi w każdym wieku. Najczęściej języka obcego uczą się dzieci w latach szkolnych, co nie znaczy, że dorosłym angielski nie przyda się w pracy. Niewiele osób bierze pod uwagę, że także seniorzy, aby ćwiczyć umysł, mogą z powodzeniem poznawać ciekawe zwroty i słówka. Poszukując dobrej szkoły, warto zdecydować się na taką placówkę, która zapewni podział na grupy wiekowe, co zapewni uczniom komfortowe przyswajanie wiedzy wraz z ludźmi o podobnych potrzebach. Takie warunki podczas zajęć zapewniają uczniom w całym kraju setki placówek i szkół, w tym m.in szkoła językowa International House.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *