Nauka języka – fakty i mity
Jestem za stary na naukę angielskiego! Gdybym mieszkał w Wielkiej Brytanii, zacząłbym mówić płynnie w miesiąc! Ważne jest tylko przekazanie informacji, kto będzie zwracał uwagę na błędy? Te i inne obiegowe opinie skutkują najczęściej porzuceniem nauki języka, a przecież wiele z nich to tylko powtarzane jak mantra mity.
Fakt: Nauka wymaga systematyczności
Niezależnie od przyjętej metody, bardzo ważne jest systematyczne uczenie się zwrotów i gramatyki. Osoba, która spędzi na rozwijaniu słownictwa 15 minut dziennie, lepiej przyswoi wiedzę, niż taka, która poświęca na to jednorazowo osiem godzin w miesiącu. Przyzwyczajenie się do systematycznej nauki jest ważne, można to zrobić metodą wskazaną przez Charlesa Duhigga w książce „Siła nawyku”, gdzie autor opisuje pętlę wiodącą od wskazówki, przez wykształcenie zwyczaju do nagrody. Równie skutecznym sposobem okazuje się być dołączenie do grupy w szkole językowej – spotkanie z innymi uczniami zachęca do sukcesywnego udziału w zajęciach i przerabiania materiału w domu.
Mit: Języka można nauczyć się tylko za granicą
Podczas pobytu w Londynie o wiele łatwiej jest przyswoić sobie wiele zwrotów angielskich w codziennych sytuacjach. Mimo to wielu Polaków, jadąc np. do pracy na Wyspy Brytyjskie, otacza się osobami mówiącymi po polsku, co nie wymusza u nich konieczności nauki obcojęzycznego słownictwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poznanie w Polsce konstrukcji zdaniowych niezbędnych w codziennej komunikacji. Takie przygotowanie pomoże rozwinąć zdolności językowe m.in. podczas wyjazdu na zorganizowany kurs zagraniczny. Uczniowie, którzy z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić, powinni uczęszczać na zajęcia z native speakerami, czyli nauczycielami, dla których angielski jest mową ojczystą.