Młody jęczmień – z czym to się je?
Zdrowa żywność to niezwykle ważny element utrzymania doskonałej formy i samopoczucia. Do codziennej diety warto wplatać wysokiej jakości produkty, obfitujące w bogactwo walorów i dobroczynnych dla organizmu właściwości. Jednym z takich produktów jest młody jęczmień.
Co warto o nim wiedzieć?
Trawa jęczmienia jest bogata w chlorofil, witaminy (A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E i K), minerały takie jak wapń, żelazo, potas, magnez, organiczny sód i fosfor oraz moc przeciwutleniaczy – w tym lutonarynę i saponarynę. Nie można zapominać, iż pełna jest ona również beta karotenu, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego, a także aminokwasów, błonnika, białek i enzymów.
Różnorodne formy tej rośliny sprawiają, że wprowadzenie jej do diety nie stanowi problemu. Młody jęczmień można spożywać w różnych formach, w pełni korzystając z jego dobroczynnej mocy. Najpopularniejsze z nich to proszek do rozpuszczania, kapsułki, a także susz.
Zalety spożywania młodego jęczmienia
Zwolennicy trawy jęczmiennej uważają, że jest to składnik diety, który skutecznie pomaga w leczeniu lub zapobieganiu wielu problemów zdrowotnych, w tym między innymi:
- trądziku,
- cukrzycy
- chorób serca,
- wysokiemu ciśnieniu krwi,
- stanów zapalnych,
- wysokiemu poziomowi cholesterolu,
- bezsenności.
Jego niezwykłe walory pomagają również w utarcie wagi, zwiększaniu poziomu energii, spowalnianiu procesów starzenia, stymulacji układu trawiennego, wzmacnianiu odporności, a nawet w przeciwdziałaniu nowotworom. Wiele korzyści z przyjmowania tego składnika posiada silne poparcie naukowe, dlatego jego regularne spożywanie może być wyjątkowo dobrym sposobem na lepsze zdrowie i samopoczucie.
Z czym to się je – czyli co warto wiedzieć o trawie jęczmiennej?
Zielony jęczmień dostępny jest najczęściej w formie sproszkowanej (sok) lub rozdrobnionej (trawa jęczmienna). W związku z tym zwykle wykorzystywany jest jako składnik koktajli lub soków, które z jego dodatkiem zyskują walory odżywcze.
Warto pamiętać o tym, że młody jęczmień nie powinien być stosowany jako substytut standardowego leczenia jakichkolwiek schorzeń przewlekłych. Dobór produktów z jego dodatkiem wymaga dokładnego czytania ulotek, w tym informacji o pochodzeniu. Podobnie jak w przypadku innych roślin, stężenie metali ciężkich jak rtęć, może być różne w zależności od gleby, na której były uprawiane.
Stosowanie młodego jęczmienia nie jest skomplikowane. Gotowy proszek wystarczy rozpuścić w szklance wody lub ulubionego soku owocowego. Należy jednak pamiętać, aby woda, w której przyrządzamy suplement nie była gorąca, gdyż temperatura może spowodować spore straty witamin, a także dezaktywować dobroczynne enzymy.. Koktajle dobrze jest spożywać na 20-30 minut przed posiłkiem. Najlepiej wypijać po dwie szklanki napoju dziennie.
Spożywanie młodego jęczmienia szczególnie zalecane jest diabetykom, osobom na dietach odchudzających, mającym problem z anemią, podwyższonym cholesterolem lub chorobami układu krążenia. Świetnie sprawdza się także u tych, którzy są osłabieni lub notorycznie zmęczeni.