Magiczne właściwości borowiny

Borowina, nazywana także „czarnym złotem” jest jednym z najcenniejszych darów natury. Posiada działanie lecznicze, upiększające oraz wzmacniające nasz organizm. Nie zawiera w sobie żadnej zbędnej chemii – jest w 100% naturalna. Walczy z uciążliwym bólem stawów, pomaga na tzw. „kobiece dolegliwości”, oczyszcza ciało z toksyn, a nawet zwalcza uporczywy, znienawidzony przez większość kobiet cellulit. Nieprawdopodobne?A jednak dzięki unikalnym właściwościom borowinowego torfu jest to możliwe!

Borowina – co to jest?

Borowina to osad podwodny, który zawiera ponad 50% substancji organicznych. Jest rodzajem torfu o dużym stopniu przetworzenia przez bakterie. Powstaje w wyniku butwienia – czyli rozkładu roślinności bagiennej. Złoża, z których pochodzi borowina, uformowały się około 10 tys. lat przed naszą erą, w miejscach opuszczonych przez lodowce. W jej skład wchodzi wiele kwasów organicznych i soli, które mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i ściągające. Zawiera także kwasy huminowe, żywice, białka, krzemionkę, oraz dużo makro- i mikroelementów, które zapewniają naturalną pielęgnacje ciała. Największe złoża borowinowe zajmują Środkowo – Wschodnią Europę. Szczególnie czyste i bogate w składniki możemy znaleźć także na terenach Polski. Kąpiele borowinowe zastosowano pierwszy raz w celach leczniczych w 1858 roku w Krynicy górskiej.

Lecznicze właściwości borowiny

Borowina świetnie sprawdza się przy różnego rodzaju bólach czy kontuzjach. Ciepłe okłady z borowiny bardzo dobrze radzą sobie z przewlekłym zapaleniem stawów, bólami kręgosłupa, bólami szyjnymi, czy obrzękami po zwichnięciach i złamaniach. Osobom starszym pomoże zlikwidować dolegliwości reumatyczne, zaś młodym i aktywnym fizycznie – podnieść próg odczuwania bólu, dzięki przekrwieniu skóry spowodowanym wyzwalaniem ciał histaminopodobnych. Pozwoli to na lepszą wydolność podczas uprawiania sportów, także tych wyczynowych. Działanie przeciwzapalne borowina zawdzięcza kwasom huminowym, które wydzielają hialuronidazę – eliminuje ona czynniki potęgujące stan zapalny. Kwasy huminowe podnoszą poziom cytokin, co przyczynia się do ochrony chrząstki stawowej. Okłady z borowiny rozluźniają przykurczoną torebkę stawową, więzadła i tkanki wokół stawów, przez co zwiększa się zakres ruchów. Z kolei pracownicy biurowi, którzy często cierpią na bóle w części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa, powinni skorzystać z masaży borowinowych, które świetnie łagodzą te dolegliwości. Dodatkowo mają one działanie relaksujące, które pomoże pozbyć się uczucia stresu po ciężkim dniu w pracy. Ale to nie jedyne właściwości lecznicze z jakich słynie borowina. Może łagodzić dolegliwości z strony układu pokarmowego tj. zapalenia jelit, wrzody żołądka, czy stany kurczowe jelita grubego. Pomocna bywa także w schorzeniach układu nerwowego tj. rwa kulszowa, niedowłady i uszkodzenia nerwów obwodowych. Zabiegi borowinowe mają korzystny wpływ na naszą skórę – redukują zmarszczki i zmniejszają widoczność rozstępów. Borowina zawiera również wiele związków, które wykazują działanie estrogenne, mogące stymulować hormony nadnerczowe i jajnikowe. Okłady borowinowe mogą pomóc wyregulować cykl miesiączkowy, czy złagodzić dolegliwości menopauzy. Stosowane są także po operacjach ginekologicznych, aby wspomóc regeneracje i dojście pacjentek do zdrowia.

Borowina pogromcą cellulitu

Wiele z nas marzy wręcz o tym, aby znaleźć złoty środek, który zwalczy cellulit jak ręką odjął. Niestety – takiego złotego środka nie ma. Istnieje jednak wiele sposobów, które znacznie ułatwią nam walkę z znienawidzoną przez nas „pomarańczową skórką”. Niezwykle skuteczne efekty przynosi borowina. Podczas kąpieli borowinowej następuje pobudzenie mięśni , poprawa ukrwienia tkanek, oraz rozgrzanie – co jest kluczowe w walce z cellulitem, gdyż ogrzanie zwiększa metabolizm komórek, co sprzyja usuwaniu nagromadzonych toksyn oraz rozbiciu grudek tłuszczowych. Kąpiel borowinowa działa nie tylko antycellulitowo, ale także odprężająco i relaksująco. Oprócz kąpieli można również stosować borowinowe masaże antycellulitowe.

Jak widzimy lista „magicznych” właściwości borowiny jest baaardzo długa. Z pewnością wśród wielu zabiegów, każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek. Osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z takich zabiegów zapraszamy do odwiedzenia strony: http://www.klinika-zdrowko.pl/rehabilitacja/zakres-uslug/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *