Kto najbardziej narażony jest na niepłodność?

O niepłodności mówimy, kiedy para przez rok bezskutecznie próbuje spłodzić potomka. Przyczyn niepłodności jest bardzo wiele. Mogą to być różne choroby, patologie narządowe, stres, styl życia, nadwaga, niewłaściwa dieta, niedobory substancji odżywczych. Czasem przyczyny są trudne do określenia i wówczas mówimy o niepłodności idiopatycznej. Należy jednak pamiętać, że leczenie niepłodności nie jest nieosiągalne. Nieustannie rozwijająca się medycyna potrafi znaleźć lekarstwo na większość z przyczyn. Nowoczesne kliniki zdrowotne coraz częściej specjalizują się w badaniach i zabiegach tego typu.
 

Wiek jednym z powodów niepłodności

Jednym z czynników wpływającym na płodność jest wiek. Najlepszym okresem na poczęcie dziecka jest w przypadku kobiety wiek między 20 a 30 rokiem życia. Niestety – w dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na rodzinę znacznie później. Powodem jest zazwyczaj chęć rozwoju zawodowego, potrzeba stabilizacji i zapewnienia rodzinie godnych warunków. Także trwałe związki tworzymy dziś znacznie później niż kilka dekad temu. Jednak czynność jajników wygasa wraz z wiekiem. Po 35 roku życia drastycznie spadają szanse na zajście w ciąże, zaś po 45 roku życia szanse są już naprawdę minimalne. Wiek mężczyzn tez nie jest bez znaczenia, chociaż spadek zdolności rozrodczych przebiega u nich znacznie łagodniej. Zbyt podeszły wiek jest jedną z wielu przyczyn nie możności posiadania dziecka. Leczenie niepłodności w tym przypadku może już nie przynieść zamierzonego skutku, ponieważ narządy płciowe mogą już nie być w stanie poprawnie pracować.
 

Niezdrowy tryb życia jako przeszkoda w posiadaniu dzieci

Stosowanie używek także znacząco wpływa na płodność. U palaczy często morfologia plemników wypada znacznie słabiej. U kobiet palenie przyspiesza niepłodność związaną z wiekiem. Alkohol wywołuje problemy z erekcją i osłabia plemniki. Nie bez znaczenia jest też stan psychiki przy poczynaniu dziecka. Strach przed powiększeniem rodziny, czy stres, że się nie uda potęgują problemy z zajściem w ciąże. Tak samo strach podczas ciąży może sprawić, że poronimy. Słabe zdrowie psychiczne może być także przeszkodą w terapii. Leczenie niepłodności powinno odbywać się z pełną świadomością i zaangażowaniem. 
Największy wpływ na nasze zdrowie ma jednak tryb życia i odpowiednia dieta. Jeśli odżywiamy się niezdrowo i mamy duże niedobory substancji odżywczych, witamin i minerałów – to nasze ciało zaczyna się buntować. Organy szybciej się zużywają, w krwi krąży mnóstwo toksyn i parametry organizmu słabną. Dostarczenie odpowiedniego i pełnowartościowego pokarmu może znacząco zwiększyć szanse na zajście w ciąże. Oczywiście dieta powinna być ustalana indywidualnie po wykonaniu odpowiednich badań.
 

Zobowiązania od samego początku

Podsumowując, jeśli mamy na uwadze posiadanie dzieci, powinniśmy już od najmłodszych lat starać się utrzymać dobre zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Brak możliwości posiadania potomstwa przez młode osoby jest coraz częstszym zjawiskiem, a leczenie niepłodności należy do długich i trudnych przedsięwzięć. Dbajmy o siebie każdego dnia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *