Kiedy dieta nie działa. Najczęstsze błędy

Osoby zmagające się z nadwagą zapewne niejednokrotnie przechodziły na dietę. Rozczarowanie efektami to dobrze znany temat. Dlaczego popularne diety nie działają?


dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna – dlaczego nie działa?

Jedną ze skuteczniejszych diet, a do tego bardzo popularnych, jest dieta keto. Jej podstawowym założeniem jest spożywanie głównie tłuszczy (na poziomie dziennym do 80%), małej ilości białka (ok. 20%) i jak najmniejszej ilości węglowodanów (najlepiej poniżej 10%). Tylko trzymając się tych proporcji można utrzymać stan nazywany ketozą, który objawia się zaniżonym pobieraniem energii pochodzącej z tłuszczy. 

Zdarza się jednak, że osoby na diecie keto nie tracą wagi lub nagle przestają ją tracić. Często przypuszczają, że jest to wina zbyt dużej ilości spożywanych węglowodanów. Może to być jednak mylące. Winowajcą może się okazać nadmiernie spożywane białko. Wiele produktów, zwłaszcza takich jak mięso, bywa po prostu za chuda.
dieta keto

Dieta low carb – dlaczego waga się zwiększa?

Dieta low carb bazuje przede wszystkim na jednym założeniu: w jadłospisie ma się znajdować jak najmniej produktów, w których dominują węglowodany. Na celowniku są szczególnie produkty z mąki pszennej, takie jak: chleb, bułki, drożdżówki, makaron czy ciasta. Niepożądane są też produkty słodzone białym cukrem czy miodem. 

Problematyczny jest fakt, że wiele cennych składników odżywczych pochodzi z warzyw, które w większości składają się właśnie z węglowodanów. Przygotowując posiłki łatwo jest zatem zaburzyć założenia diety, skoro większość ma się opierać na tłuszczu i białku. Problematyczne może być również urozmaicanie posiłków przy tak dużej liście wykluczeń. 
Dużo osób nie uwzględnia eliminacji z diety alkoholu, który najczęściej obfituje w cukier i węglowodany (w szczególności piwo).

Dieta Ewy Dąbrowskiej – szybki efekt jo-jo

Dieta Dąbrowskiej zyskała popularność w ostatnim czasie. Jest to swojego rodzaju post, rozpoczynający się od głodówki, przejścia do warzyw niskoskrobiowych i stopniowego uzupełniania o owoce. Szybki spadek masy zazwyczaj wiąże się z efektem jo-jo. 

To typowe dla wszelkiego typu szybkich diet, gdyż wymagają zmiany stylu życia. Z kolei większość osób wychodzących z tej diety, nie wie, jakich reguł żywieniowych potem przestrzegać.
Dieta Ewy Dąbrowskiej

Dlaczego niektórzy pomimo diety i ćwiczeń nie mogą schudnąć
 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *