Jakich składników nie może zabraknąć w diecie seniora

Seniorom ciężej jest prawidłowo odżywiać swój organizm, chociażby z uwagi na gorszy apetyt i odczuwanie mniejszej satysfakcji ze zjadanych posiłków. Zasady żywienia osób starszych nie są jednak wcale aż tak trudne do wcielenia w życie, a jeżeli zostaną zastosowane i jeśli to na nich oprze się jadłospis seniora, z całą pewnością stanie się on wysoce odżywczy i pomoże seniorowi w uzyskaniu oraz utrzymaniu dobrego zdrowia.

Zalecany wapń

Kobiety w wieku po sześćdziesiątym roku życia muszą dbać o odpowiednie spożycie wapnia. Panie potrzebują go nawet więcej niżeli mężczyźni, bo dla nich wskazane są dawki wynoszące nawet 1100 mg na dobę, które łatwo można czerpać chociażby z artykułów nabiałowych (serów, mleka, kefirów i maślanki), a także roślin strączkowych, moreli, tofu, maku i kapusty włoskiej.

Współpraca Personal Service | Altenbetreuung

W przypadku seniorów obu płci ważna jest właściwa podaż witaminy D. Produkty spożywcze praktycznie nie są w stanie dostarczyć jej w jakichkolwiek znaczących ilościach, dlatego najlepiej dopuścić organizm do jej naturalnej syntezy, wystawiając się w porze letniej na działanie słońca przez ok. 15 minut na dobę albo sięgając po witaminę D w tabletkach lub syropie, czyli przyjmując ją w postaci jakiegoś sprawdzonego suplementu diety albo leku.

Warzywa i antyoksydanty

Kolejne ważne zasady żywienia seniorów wiążą się z dostarczaniem witamin antyoksydacyjnych. Witaminy takie jak A, C i E powinny być spożywane codziennie w bardzo dużych ilościach, albowiem to właśnie one będą walczyć z wolnymi rodnikami, substancjami odpowiedzialnymi za doprowadzanie do starzenia się organizmu i szybszego uszkadzania różnych jego części. Z kolei najważniejsze spośród substancji mineralnych będą żelazo, magnez oraz potas. To właśnie tych trzech substancji często brakuje w organizmach osób starszych, dlatego to na nie należy kłaść największy nacisk, gdy zaczyna się modyfikować dietę.

Nie jest łatwo odżywić starszy organizm i zaspokoić wszystkie jego potrzeby, ale nadal jest to możliwe. W większości przypadków prawidłowe żywienie osób starszych wygląda podobnie, więc często wystarczy je oprzeć na jakimś gotowym sprawdzonym jadłospisie.