Jak zadbać o zdrową wątrobę?

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów naszego ciała. Jej funkcje są niedocenianie. Odpowiada za filtrację i neutralizacje toksyn, magazynuje witaminy i minerały, sprawia, że substancje odżywcze są prawidłowo przyswajane przez nasz organizm. Produkuje żółć, która jest niezbędna do trawienia tłuszczu. Dba także o prawidłowy detoks hormonów, dzięki czemu nasz organizm jest w homeostazie. Mimo sporych właściwości regeneracyjnych, nasze wątroby są dziś bardzo przeciążone. Powinniśmy zdecydowanie lepiej zadbać o nią.

Według medycyny chińskiej wątroba jest jednym z trzech narządów, które ściśle ze sobą współpracują. Należą do nich także: śledziona i płuca. Bardzo często u osób, które mają problemy z wątrobą sen jest bardzo przerywany. Wybudzanie między 2 a 3 w nocy może być związane z chorą wątrobą. Najbardziej naszej wątrobie szkodzą: alkohol – bo wyczerpuje rezerwy silnego i niezwyciężonego glutationu oraz witaminy z grupy B, przetworzone, śmieciowe żarcie – pozbawione substancji odżywczych, a za to napakowane chemikaliami i dodatkami po brzegi, toksyny środowiskowe – metale ciężkie, chemikalia w kosmetykach i środkach czystości (szacuje się, że w przedmiotach codziennego użytku ponad 1500 składników rakotwórczych występuje, albo i więcej). To wszystko bardzo obciąża naszą wątrobę i sprawia, że nie nadąża ona z usuwaniem toksyn. Dodajmy do tego duże ilości syropu glukozowo-fruktozowego i stłuszczenie mamy jak w banku. Jak zatem dbać o wątrobę?

Najlepiej ograniczyć alkohol do minimum i zacząć spożywać żywność jak najmniej przetworzoną (a najlepiej w ogóle). Dobrze jest ograniczyć także żywność zawierającą dużo mikotoksyn tj. orzechy i rośliny strączkowe. W ramach lekkiego detoksu świetnie sprawdzą się soki warzywne – z selera, marchwi, szpinaku i imbiru. Wątroba bardzo lubi także warzywa takie jak kapusta i brokuły, które zwiększają ilość enzymów wątrobowych neutralizujących toksyny rakotwórcze. Dobrze sprawdzi się także awokado, które zwiększa produkcję glutationu – silnego antyoksydantu. Jabłka pełne są pektyn, które usuwają toksyny z jelit. Woda z cytryną na czczo alkalizuje krew i wspiera detoks wątroby. Gorzka czekolada także będzie działać antyoksydacyjnie (taka 85% kakao minimum). Warto dodać, że na wątrobę najlepsza jest..wątróbka! Wątróbka zwierzęca bogata jest w składniki niezbędne dla dobrej pracy wątroby tj. koenzym Q10, glutation, czy kosmiczne wręcz dawki witaminy A. Z ziół wspomagająco działa ostropest, zielona herbata i napar z korzenia łopianu. Z suplementów warto zainwestować w chlorelle, która wypłukuje z organizmu metale ciężkie i inne toksyny.

Na koniec warto wspomnieć, że u osób z nadwagą oczyszczenie wątroby jest priorytetem. Bez tego nie będą w stanie gubić zbędnych kilogramów. Wątroba jest głównym narządem do spalania tłuszczu, a jednocześnie jest to również nasz  główny narząd detoksykacji. Tak więc, gdy wątroba jest przytłoczona  toksynami – nie może dobrze pracować w kategorii swojej drugiej specjalizacji, czyli spalania tłuszczu. Skoro tylko musi nieustająco odtruwać stale zatruwane trzewia, to nie ma już siły sprawczej na trzymanie sensownej wagi ciała. Zrobisz się zdecydowanie lżejszy, gdy odtrujesz swoją wątrobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *