Jak się czujesz? Nagranie z Twojej twarzy powie wszystko!

Naukowcy z Uniwersytetu Rice opracowali bardzo dokładny, dotykowy system, który wykorzystuje kamerę do monitorowania sił życiowych pacjenta – i to tylko poprzez spojrzenie na jego twarz. Technologia ta nie jest całkiem nowa – jednak naukowcy z Rice opracowali jej pracę w nowych warunkach, przez co znacznie przewyższa ona poprzednie systemy.

Urządzenie może mierzyć puls i tempo oddechu poprzez analizowanie zmian w kolorze skóry jakie zachodzą w czasie. Zespół naukowców stworzył system, który pozwoli lekarzom diagnozować pacjentów z pewnej odległości. Urządzenie to miało pierwotnie służyć do pomiarów parametrów u wcześniaków, dla których standardowe obrączki do pomiarów ciśnienia i przewodowe sondy mogą stanowić zagrożenie. Dzieci te stały się inspiracją do stworzenia nowoczesnego sprzętu, który będzie mierzyć te parametry na odległość, bez konieczności podłączania wielu przewodów.

Przewodowy monitoring pulsu dziecka może stanowić pewne niebezpieczeństwo. Gdy dziecko chce zmienić pozycję, może się zaplatać. Kiedy przychodzi matka i chcę zaopiekować się dzieckiem, urządzenia należy odpiąć, a następnie z powrotem podpiąć do delikatnej skóry dziecka, co naraża ją na uszkodzenia.

Stworzono więc urządzenie, które wykorzystuje kamerę do detekcji drobnych, prawie niezauważalnych zmian w kolorze skóry na twarzy, zależnych od zmian w ilości krwi przepływającej tuz pod skórą. Zarówno tętno jak i oddech może być mierzony przy pomocy tych zmian.

Przed naukowcami było sporo wyzwań – urządzenie początkowo pracowało sprawnie tylko w przypadku jasnej karnacji, w jasnym pomieszczeniu. Badacze musieli dostosować urządzenie także do ciemniejszych odcieni skóry, oraz do pomieszczeń o różnej jasności. Największym wyzwaniem było jednak sprawne działanie urządzenia mimo ruchów pacjenta. Przy pomocy odpowiednich algorytmów udało się jednak dostroić je odpowiednio.

Aplikacja ta będzie w przyszłości dostępna na tablety, smartfony i inne urządzenia mobilne, dzięki czemu w każdej sytuacji będzie można sprawdzić swoje parametry życiowe.

Źródło: sciencedaily.com/releases/2015/04/150406121454.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *