Jak dbać o zdrowie jelit?

Odporność organizmu kryje się w jelitach. Dlatego też tak ważne jest, po jakie produkty spożywcze się sięga i jak komponuje się codzienną dietę. Należy rozróżnić produkty prebiotyczne od probiotycznych. 

Prebiotyki są to substancje najczęściej pochodzenia roślinnego, które działają odżywczo na florę bakteryjną już znajdującą się w układzie pokarmowym. Probiotyki zaś to produkty, w których żyją korzystne kultury bakterii, sprzyjające zdrowiu jelit. Po które artykuły spożywcze warto sięgać?
Probiotyk na jelita

Zdrowe jelita – co jeść?

Jednym z głównych składników diety sprzyjającej zdrowiu jelit jest miód, określany mianem naturalnego prebiotyku. Oligosacharydy odżywiają bakterie z gatunku Lactobacillus, mające pozytywny wpływ na zdrowie. Dodatkowo udowodniono, że w tym wartościowym produkcie znajdują się substancje zwalczające bakterie chorobotwórcze, w tym Salmonellę. 

Popularność kiszonek również nie bierze się znikąd. Kapusta kiszona, ogórki, ale też inne kiszone warzywa (także kimchi) mają korzystny wpływ na kondycję jelit, przyczyniając się do zmniejszenia przykrych dolegliwości w przebiegu choroby jelita drażliwego. 
Dobry wpływ na zdrowe jelita mają też fermentowane produkty mleczne, takie jak kefir czy jogurt naturalny. Poprawiają one skład flory bakteryjnej i barierę jelitową. Uznawane są za probiotyki wspierające zdrowie tego układu.
Probiotyk

Jakie jeszcze produkty wspierają zdrowie jelit?

Odpowiednim produktem dla osób chcących zadbać o swoje jelita jest napój powstały na bazie sfermentowanego grzybka herbacianego – kombucha. Zawdzięcza się jej ograniczenie zaburzeń flory bakteryjnej jelit. 

Czosnek i cebula zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego u pacjentów regularnie je spożywających. Karczochy, cykoria i topinambur zawierają sporo inuliny – substancji, której pozytywny wpływ na jelita został udowodniony w wielu badaniach naukowych. 
Warto również sięgnąć po kakao, którego regularne spożywanie poprawia ilość białek odpowiedzialnych za zdrowe jelita. Utrzymywanie zróżnicowanej diety ułatwia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Zdrowe jelita

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *