
Fizjoterapia kobiet w ciąży
Wiecznie spięty kark, ból pleców w okolicy lędźwiowej, problemy z nietrzymaniem moczu – fizjoterapeuta to ta osoba, która wspiera kobiety w ciąży i po porodzie. Zobacz, w czym jeszcze może Ci pomóc ten specjalista i kiedy warto się do niego udać.
Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?
Fizjoterapia kobiet w ciąży obejmuje szereg czynności, które pozwalają przyszłej mamie przygotować się do trudów porodu, połogu i opieki nad maleństwem. Kobiety będące w wieku prokreacyjnym są coraz bardziej świadome możliwości i ograniczeń swojego ciała. Wiedzą też, że specjalista z zakresu fizjoterapii może wspomóc je na poszczególnych etapach, począwszy do przygotowania ciała do ciąży, poprzez okres całej ciąży, aż po połóg. Specjalista uczy odpowiedniego oddychania, potrafi przygotować wraz z pacjentką ciało do ciąży oraz ograniczyć dużą liczbą problemów występujących po porodzie. Do fizjoterapeuty warto udać się także wtedy, gdy pojawia się silny ból w okolicy miejsc intymnych czy w dolnej części pleców, promieniujący na boki. Symptomatyczny jest też ból szyi i okolicy między łopatkowej oraz ból okolicy środkowej części pośladków. Ból wynika ze zmian hormonalnych, zmiany masy ciała i zmiany środka ciężkości i sposobu chodu. Fizjoterapeuta, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, dobierze pacjentce konkretne i bezpieczne techniki manualne, uwalniające ją od uporczywego bólu ze strony narządu ruchu. Program jest za każdym razem układany w sposób indywidualny, które mają za zadanie uelastycznić i rozciągnąć mięśnie przykręgosłupowe oraz poprawić napięcie mięśniowe. Techniki stosowane u kobiet w ciąży to między innymi terapia manualna oraz rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. W przypadku pań, które czują się bardzo dobrze, będąc w ciąży, a w poprzednich okresach życia były zaangażowane w aktywność fizyczną, nie muszą przerywać ćwiczeń. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy dolegliwości warto zasięgnąć porady lekarza prowadzącego.
Wizyta u fizjoterapeuty w okresie ciąży – co daje?
Fizjoterapeutę odwiedzają przede wszystkim te przyszłe mamy, które doświadczają bólu kręgosłupa na odcinku szyjnym czy lędźwiowym. Popularnym problemem ciężarnych jest również nietrzymanie moczu. W przypadku kobiet, które przez okres ciąży były aktywne, fizjoterapeuta może dobrać takie ćwiczenia, które nie będą nadwyrężać dna miednicy, za to pozwolą zachować pacjentkę w dobrej formie. Aktywność fizyczna przyszłej mamy wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, dlatego nie warto unikać ćwiczeń – oczywiście odpowiednio zmodyfikowanych do jej aktualnego stanu. Fizjoterapeuta podpowie, w jaki sposób wykorzystać ruch, aby był dobry zarówno dla mamy, jak i dla dziecka oraz jak bezpiecznie zwiększyć zakres ruchomości.
Wsparcie mamy w okresie połogu
Po trudach ciąży i porodu przychodzi czas połogu – niełatwy z fizjologicznych przyczyn. Trudności zwiększa również konieczność całodobowej opieki nad noworodkiem, która w połączeniu z niewyspaniem daje mieszankę wybuchową. Mamy w okresie połogu mogą skarżyć się na nietrzymanie moczu, będące skutkiem porodu i uszkodzenia krocza w jego trakcie. Wiele kobiet cierpi też na rozejście się mięśnia prostego brzucha. Każdą z tych przypadłości można skonsultować ze specjalistą z zakresu fizjoterapii, który pomoże dobrać takie techniki, które złagodzą lub zlikwidują tego typu problemu. Fizjoterapeuta może doradzić również wizytę u ginekologa.
Rozejście mięśnia prostego brzucha – w jaki sposób może pomóc Ci fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Rozejście mięśnia prostego brzucha, objawiające się charakterystycznym stożkiem, to dość powszechne zjawisko, dotykające wiele ciężarnych kobiet. Problem ten samoczynnie rozwiązuje się krótko po porodzie. Nie zawsze jednak mięśnie proste brzucha schodzą się. Około 70% kobiet z rozejściem może doświadczyć w przyszłości obniżenia narządu rodnego lub wysiłkowym nietrzymania moczu. Nierzadko spotykane są też bolesne współżycia, wynikające w wielu przypadkach nie tylko z zabiegu nacinania krocza, ale także zbyt spiętych mięśni. Fizjoterapeuta uroginekologiczny lub osteopata skieruje kobietę na USG powłok brzusznych. Pozwala ono sprawdzić, jak daleko od siebie są mięśnie gładkie brzucha, jak pracuje mięsień poprzeczny brzucha, w jaki sposób pracują mięśnie dna miednicy oraz jak mocno rozciągnięta jest kresa biała. W przypadku wykrycia przepukliny niezbędny jest zabieg operacyjny. W lżejszych stanach ćwiczenia pomogą wzmocnić stabilizację mięśni i w wielu przypadkach pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.