Czy przystojny mężczyzna może liczyć na równie przystojnego syna?

W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że uroda jest dziedziczona z matki na córkę, czy z ojca na syna. Większość kobiet szuka przystojnych, dobrze zbudowanych mężczyzn na ojców swoich dzieci. Są przekonane że taki przystojniak pomoże jej spłodzić równie przystojnego syna. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez szkockich naukowców – sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Jak się okazuje – nawet największy przystojniak może spłodzić brzydkiego syna, ponieważ przystojni mężczyźni przekazują swoją urodę córkom. W badaniu przeanalizowano portrety ponad 100 mężczyzn i kobiet. Zauważono, że mężczyźni z klasyczną urodą płodzą zazwyczaj nieatrakcyjnych synów. Przekazują oni im tylko męską sylwetkę i rysy twarzy.

Inaczej sprawa wyglądała w przypadku córek – niemal zawsze córka przystojnego mężczyzny była atrakcyjna. I to niezależnie od urody matki. Porównywano także potomstwo w przypadku, kiedy oboje rodzice byli atrakcyjni. Niestety i tutaj zła wiadomość dla panów – nie było żadnej gwarancji, że piękna para spłodzi pięknego syna. Sytuacja wydaje się być więc o wiele bardziej skomplikowana.

W przypadku cech takich jak kolor oczu i włosów sprawa jest znacznie bardziej prosta. Dziś dokładnie wiadomo, jakie geny odpowiadają za te cechy i w jaki sposób się dziedziczą. W przypadku, gdy jeden rodzic ma ciemne oczy a drugi jasne – dziecko najprawdopodobniej urodzi się z ciemnymi, ponieważ jest to cecha dominująca. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku koloru włosów. Jakie cechy możemy jeszcze odziedziczyć po rodzicach z dużym prawdopodobieństwem? Chociażby kształt uszu – te z wolnymi płatkami są cechą dominującą, zaś te z przyrośniętymi – cechą recesywną. Zła wiadomość dla osób z dużym i garbatym nosem – jest to cecha dominująca. Tak więc córki panów z „orlim” nosem najprawdopodobniej go odziedziczą.

Mimo, że z roku na rok nauka odkrywa przed nami coraz to nowsze tajemnice, to jednak nadal część z nich pozostaje zagadką. Zanim zaczniemy planować wygląd naszego dziecka – pamiętajmy, że najważniejsze aby urodziło się zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *