Czy istnieje skuteczne lekarstwo na kaca?

Sylwester to dla wielu osób okazja, by pozwolić sobie na parę „głębszych”. Rano zwykle po takiej większej imprezie budzimy się z okropnym bólem głowy i żołądka, nudnościami i wieloma innymi przykrymi dolegliwościami, które określamy wspólnie „kacem”. Czy istnieje jakiś skuteczny i sprawdzony sposób na porannego kaca?

Sposobów jest wiele – oczywiście ile osób, tyle opinii. Przeprowadzono wiele badań naukowych, które miały wyjaśnić przyczyny kaca i mechanizmy jakie sprawiają, że rano po zakrapianej imprezie czujemy się źle. Przetestowano także wiele metod, które miały na celu złagodzenie przykrych objawów. Część opinii się pokrywa, zaś część jest całkowicie sprzeczna.

Dlaczego w ogóle mamy kaca? W wątrobie etanol ulega przekształceniu – najpierw do aldehydu octowego, a następnie do octanu. Ten pierwszy związek jest toksyczny – i to właśnie on odpowiada za wystąpienie większości objawów związanych z kacem. Wywołuje bóle głowy, podwyższa ciśnienie krwi i sprawia, że mamy mdłości. Octan może odpowiadać za kłopoty żołądkowe. W zależności jakie mamy proporcje poszczególnych enzymów wątrobowych – objawy mogą nieco różnić się u różnych osób.

Według uczonych z Thomas Jefferson University najlepszym lekiem na dolegliwości „dnia poprzedniego” są kawa i aspiryna. Sposób wydaje się banalny, aczkolwiek ponoć skuteczny. Przeprowadzili oni badania na szczurach, którym podawano toksyczne związki będące produktami rozkładu alkoholu w celu wywołania efektu kaca. Następnie podawano gryzoniom dawkę kofeiny oraz leków przeciwzapalnych. Okazało się, że to wystarczy, aby powstrzymać powstawanie octanów i uwolnić zwierzątka od bólu głowy.

Inni badacze twierdzą, że nasilone objawy kaca wywołane są ogólnym odwodnieniem organizmu, a także wypłukaniem witamin i składników odżywczych tj. magnez czy potas. W tym wypadku zalecane jest picie jak największej ilości wody i uzupełnienie niedoborów. Może to być np. szklanka soku pomidorowego bogatego w potas, czy kapuśniaczek bogaty w witaminę C.

Publicysta badający historię alkoholu – Adam Rogers ma jeszcze inną teorię. Badając zwyczaje picia alkoholu w wielu krajach doszedł do wniosku, że najlepszym sposobem na kaca jest przysłowiowy „klin”. Według niego za objawy zatrucia odpowiada niewielki dodatek metanolu, który może występować w wysokoprocentowym alkoholu. Ponoć niewielka dawka etanolu następnego dnia pomaga złagodzić te objawy. Niektórzy zalecają jednak zamiast drinka czy piwa z samego rana wypicie szklanki kefiru, który zawiera niewielki dodatek etanolu oraz wiele innych korzystnych substancji tj. probiotyki, witaminy z grupy B, czy wapń.

Ciekawych odkryć dokonali naukowcy z Chin. Badając wpływ różnych substancji i napojów na łagodzenie objawów kaca stwierdzili, że najlepszym lekiem na kaca jest…SPRITE! Podobno przetestowali aż 57 różnych napojów – od ziołowych herbatek po soki owocowe. Magicznych właściwości upatrują się w sporym dodatku soku z cytryny i limonki, który być może przyspiesza rozkład alkoholu w wątrobie. Oprócz tego zawiera sporo cukru, któremu przypisuje się podobne właściwości. Jeden z znanych mi profesorów twierdził, że najlepszym lekarstwem jest duża łyżka miodu zjedzona przed snem po imprezie. Może warto dodać do niego sok z cytryny?

Sposobów jest wiele, jednak póki co jednego „złotego środka” nie ma. Jednak na pewno nie zaszkodzi nam, jeśli wypróbujemy kilka sposobów, ponieważ być może znajdziemy coś dla siebie.

Kilka cennych zasad można zastosować już przed, albo ewentualnie w trakcie imprezy. Na pewno warto się wyspać przed każdą większą imprezą. Warto na godzinę przed zabawą zjeść coś tłustego. Tłuszcz tworzy warstwę ochronną na ściance żołądka i dwunastnicy. Picie na pusty żołądek zazwyczaj szybko się kończy i gwarantuje rano większy ból brzucha Jeśli palimy papierosy to warto ograniczyć ich ilość do minimum, ponieważ nikotyna zwiększa toksyczność alkoholu.

Jeśli już budzimy się rano z kacem i na zapobieganie jest za późno – warto skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą złagodzić negatywne skutki zalegania aldehydu octowego w naszym organizmie. Najlepiej rozpocząć dzień od chłodnego prysznica. Oczyszczona skóra lepiej oddycha i łatwiej pozbywa się toksyn. Warto sięgnąć po szklankę soku pomidorowego czy kawę, która może złagodzić ból głowy. Warto zjeść też porządne śniadanie bogate w składniki odżywcze. Pomocny może okazać się spacer na świeżym powietrzu – chociaż to wymaga od nas większego wysiłku.

Oczywiście abstynenci powiedzą, że najlepszym sposobem na kaca – jest po prostu nie pić alkoholu. Ale czy w kraju, w którym spożywanie alkoholu mamy zakorzenione w genach jest to możliwe? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *