Czarna czy zielona. Różne odmiany herbaty – jakie są ich właściwości?

Niby wszyscy znają herbatę, jednak niesłusznie przyjęło się, że jest to nudny napój śniadaniowy. W dodatku nawyk picia naparu z niskiej jakości suszu, którego smak zabija się kilkoma łyżeczkami cukru, nie służy kreatywnym poszukiwaniu swoich własnych ulubionych mieszanek. 

Tymczasem jednak świat herbaty jest przebogaty, ciekawy i bardzo zróżnicowany. Co najlepsze, napary z herbaty są również zdrowe.
czarna herbata

Czarna herbata – właściwości

Jeśli chodzi o właściwości czarnej herbaty, to wykazuje ona działanie antyoksydacyjne – dzięki bogatej zawartości polifenoli. Neutralizuje wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia organizmu. Liczne badanie naukowe wykazały zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy typu 2. 

Ponadto usprawnia działanie układu immunologicznego. Czarna herbata spożywana regularnie może mieć dobry wpływ na skład mikroflory jelitowej, poprawiać trawienie i ograniczać występowanie chorobotwórczych bakterii. Z uwagi na swoje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne uchodzi za produkt dobry do sporządzania okładów w sytuacji zaczerwienionych, podrażnionych oczu.
czarna herbata

Zielone herbaty – azjatycki hit

Zielone herbaty nie cieszą się w Polsce tak dużą popularnością jak w Azji. Może to mieć związek z tym, że wiele osób przyrządza ją nieprawidłowo. Aby uzyskać pełnię właściwości, zarówno smakowych, jak i zdrowotnych, należy parzyć ją wodą w temperaturze 80 stopni Celsjusza przez około 3 minuty, po czym odcedzić. 

Ekstrakt z zielonej herbaty warto spożywać codziennie ze względu na jego prozdrowotne działanie. Zielona herbata bogata jest w polifenole zwalczające wolne rodniki, w cynk, fluor, potas, witaminy A, C, E i B oraz w cenne aminokwasy. Zawarta w zielonych herbatach teina wpływa pobudzająco na ludzki układ nerwowy, poprawiając koncentrację i zdolności intelektualne. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne zielonej herbaty czynią z niej popularny dodatek do różnych środków higieny jamy ustnej, w tym past czy płukanek.
zielona herbata

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *