Co to jest naprotechnologia?

Z roku na rok coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności. Nieprawidłowa dieta, stresujący tryb życia, decydowanie się na potomstwo w coraz późniejszym wieku, a także brak odpowiedniej wiedzy na temat biologii rozrodu sprawia, że współczesna medycyna poszukuje nowych metod walki z niepłodnością. Naprotechnologia to nowoczesna metoda diagnozowania i leczenia niepłodności, oparta na bardzo dokładnej obserwacji organizmu kobiety w czasie jej naturalnego cyklu.

Wbrew pozorom poczęcie dziecka nie jest wcale taką prostą sprawą. Czas, w którym para może spłodzić potomstwo jest dość krótki i trwa od kilkunastu godzin do około 3-4 dni w cyklu kobiety. Nieprawidłowy tryb życia obniża jakość nasienia i ilość plemników, dlatego czasem wymagana jest kilkudniowa wstrzemięźliwość, aby doszło do skutecznego zapłodnienia. Również ustalenie odpowiedniej pozycji seksualnej może znacząco zwiększyć szanse na poczęcie. Coraz częściej lekarze odwołują się do tzw. psychologii rozrodu. Bardzo negatywne skutki powoduje podejście „za wszelką cenę”. Nieudane próby prowadzą do osłabienia kontroli emocjonalnej, a także do braku poczucia bezpieczeństwa i pogłębiającej się depresji, co z kolei powoduje coraz większe problemy z zajściem w ciąże (błędne koło).

Problemem są też różnego rodzaju schorzenia, które nie zostały wyleczone ze względu na złą diagnozę. U mężczyzn najczęstszymi schorzeniami utrudniającymi zapłodnienie są: infekcyjne zapalenie jąder, żylaki powrózka nasiennego, czy zaburzenia w procesie spermatogenezy. Powodami tego są zazwyczaj różnego rodzaju zanieczyszczenia środowiskowe, nieodpowiednia dieta a także problemy psychiczne. W przypadku kobiet zapłodnienie utrudniają: wady budowy macicy, a także niedrożność jajowodów, która jest skutkiem niewyleczonych stanów zapalnych lub endometriozy. Inną przyczyną niepłodności u kobiet może być: nieprawidłowy skład flory bakteryjnej pochwy, zespół LUF, nadmierny wysiłek fizyczny, czy nieprawidłowości odżywiania (anoreksja, bulimia, otyłość), a także problemy hormonalne (nadczynność tarczycy, choroby nadnerczy).

Naprotechnologia to bardzo młoda gałąź medycyny. Termin pochodzi od angielskiego skrótu NaProTechnology, Który oznacza natural Procreative Technology, czyli wsparcie naturalnej prokreacji. Naprotechnologia opiera się na modelu Creightona, który służy do precyzyjnej obserwacji kobiety podczas jej naturalnego cyklu. Procedura składa się z 3 etapów:

Identyfikacja problemu – dokładna obserwacja. Etap ten trwa zwykle 3-5 miesięcy. Polega on na wstępnej diagnozie problemu, para uczy się jak interpretować różne sygnały pochodzące z ciała. Przeprowadza się wiele ważnych badań, takich jak USG, monitoring owulacji, czy laparoskopię. Duży nacisk kładzie się na obserwację śluzu szyjki macicy.

Trafna diagnoza i leczenie. Polega on na współpracy przyszłych rodziców, instruktora i lekarza – zwykle ginekologa. Regularne spotkania z instruktorem pozwalają na stworzenie dokładnej dokumentacji zdrowotnej, która zawiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do trafnej diagnozy. Często już na tym etapie pojawia się ciąża, ponieważ para posiada już niezbędną wiedzę dotyczącą naturalnego rozrodu, wiedzą kiedy i jak współżyć. Jeśli jednak nie dojdzie w tym czasie do zapłodnienia – lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia: farmakologicznego lub chirurgicznego.

Przywrócenie prawidłowego cyklu kobiety i utrzymanie go przez okres co najmniej 12 miesięcy. Następuje uregulowanie gospodarki hormonalnej u kobiety i poprawa jakości nasienia u mężczyzny.

Naprotechnologia ma za zadanie chronić życie ludzkie. Na żadnym etapie stosowania tej metody, nie dochodzi do zniszczenia zarodków ludzkich. Jest więc to bardzo etyczny sposób leczenia niepłodności z zachowaniem poszanowania dla istoty ludzkiej. Każde dziecko jest traktowane jako bezcenny dar, dlatego od momentu poczęcia czuwa się nad zdrowiem jego i matki, poprzez dbanie o odpowiednią dietę, a także poprzez wykonywanie wielu badań kontrolnych. Naprotechnologia powstała głównie po to, aby leczyć pierwotne przyczyny niepłodności. Uważa się, że z jej pomocą można leczyć schorzenia tj. endometrioza, policystyczne jajniki, torbiele jajników, przedwczesne porody, czy depresje poporodowe. Problemem współczesnej medycyny jest brak skutecznej diagnostyki i leczenie „od razu” środkami hormonalnymi z nadzieją, że może się uda. Tymczasem skuteczna diagnoza to skuteczne leczenie, które jest indywidualnie dostosowywane do konkretnej pacjentki.

W niepłodności dużą rolę odgrywają nietolerancje pokarmowe, na co naprotechnologia zwraca szczególną uwagę. Składniki pokarmu, których nasz organizm nie toleruje nazywamy immunotoksynami (np. fragmenty białek pokarmowych). Takie immunotoksyny tworzą kompleksy immunologiczne z przeciwciałami IgG, te zaś odpowiadają często za indukowanie i nasilanie stanów zapalnych. Najnowsze badania pokazują, że endometrioza i zespół policystycznych jajników mają duży związek z nietolerancją pewnych pokarmów.

Naprotechnologia wykorzystuje laparoskopię bliskiego kontaktu, z pomocą której można usunąć chirurgicznie endometriozę, leczyć zrosty, czy też cewnikować jajowody. Obecnie skuteczność nanoprotechnologii to około 80%. Niewątpliwą zaletą tej metody są niższe koszta w porównaniu chociażby do metody in vitro. Dodatkowo metoda ta nie budzi zastrzeżeń etycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *