Co powoduje niepłodność?

Starasz się o dziecko od dłuższego czasu. Współżyjesz z partnerem w dni płodne, bardziej dbasz o siebie i ciągle nie przynosi to efektów. Stresujesz się, nie znając przyczyny tego stanu. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są najczęstsze powody trudności z zajściem w ciążę, powinnaś zapoznać się z różnicą między często mylonymi pojęciami bezpłodności i niepłodności.

nieplodnosc, bezplodnosc, genetyka

Bezpłodność czy niepłodność?

Bezpłodność nazywa się niepłodnością nieodwracalną, ponieważ uniemożliwia ona całkowicie zajście w ciążę w wyniku wad układu płciowego. Bezpłodność wyklucza możliwość zostania rodzicem biologicznym. Jednak o wiele częstszym zjawiskiem jest niepłodność, którą w większości przypadków można wyleczyć. Zapoznaj się z jej przyczynami.

 

Przypadłość XXI wieku

Niepłodność
jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Okazuje się, że nadmierny stres,
problemy z wagą, zażywanie określonych leków czy przesadne zmęczenie
sprawiają, że para pomimo regularnych stosunków nie może doczekać się
potomstwa. W niektórych przypadkach okazuje się, że wystarczy dokonać
niewielkich zmian w stylu życia, aby zwiększyć prawdopodobieństwo
zajścia w ciążę. W innych przypadkach możliwa i wymagana będzie terapia i leczenie niepłodności.

Czynniki biologiczne niepłodności

Do zajścia w ciążę niezbędne jest występowanie owulacji u kobiety, ponieważ to w jej wyniku w ciele powstaje progesteron, bez którego zapłodnione jajo nie ma możliwości rozwoju. Trudności mogą wynikać także z przebytej operacji jamy brzusznej lub schorzeń układu rozrodczego. Niepłodność może być efektem używania wkładek domacicznych.  Również u mężczyzn mogą wystąpić problemy, wynikające z małej ilości, ruchliwości czy nieodpowiedniej budowy plemników. We wspomnianych przypadkach realizuje się szereg badań mających na celu wykluczenie powyższych czynników, bądź ich potwierdzenie i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. 

 

Czynniki idiopatyczne

Czasami para ma problemy natury genetycznej, immunologicznej (tj. związane z układem odpornościowym) bądź trudności z zagnieżdżeniem się zarodka. Często występuje sytuacja, w której zarówno partnerka, jak i partner są zdrowi. Wszystkie wyniki pozostają w normie, a jednak nie dochodzi do zajścia w ciążę. Przyczyny bywają bardzo złożone, można spróbować poradzić sobie z nimi, niwelując negatywny wpływ otoczenia.

 

Gdzie szukać pomocy?

W przypadku problemów z poczęciem występujących pomimo regularnej aktywności seksualnej i niestosowania antykoncepcji powinnaś zwrócić się do specjalistycznej kliniki, która ma doświadczenie w diagnostyce związanej z niepłodnością i jej leczeniem. W Polsce działa wiele uznanych klinik i placówek zajmujących się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Wśród nich, szczególnie dobre opinie posiadają kliniki Invicta, Bocian, InviMed i Kinika Zdrówko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *