Co musisz wiedzieć o inseminacji domacicznej?
Problem z zajściem w ciążę to jeden z najcięższych etapów, który przeżywają kochające się osoby. Naturalna chęć posiadania potomstwa często napotyka na trudności, niektóre z nich pomoże nam pokonać inseminacja.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu, pojawia się wiele pytań. Poznanie
odpowiedzi nie tylko rozwieje wątpliwości, ale także obniży poziom
stresu podczas przeprowadzania inseminacji domacicznej.
Czym jest inseminacja?
Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy odpowiednio przygotowanego nasienia partnera lub dawcy. Takie działanie umożliwia ominięcie naturalnej bariery śluzu znajdującego się w szyjce macicy, co zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Dla kogo jest dostępna?
Z zabiegu można skorzystać, jeśli u kobiety stwierdzi się występowanie owulacji. Jednak w przypadku, gdy owulacja jest nieprawidłowa, stymuluje się ją, aby uzyskać optymalne parametry do zapłodnienia. Mężczyzna, którego nasienie ma być wprowadzone do macicy, powinien posiadać co najmniej milion zdrowych plemników w mililitrze spermy.
Nasienie dawcy czy partnera?
Zależnie od czynników osobistych, wykorzystuje się do inseminacji nasienie dawcy lub partnera. W pierwszym przypadku używa się plemników przekazanych do banku nasienia. Każdy mężczyzna przed jego oddaniem ma obowiązek wypełnić specjalny formularz aplikacyjny. Bank nasienia umożliwia także przekazanie nasienia przez partnera, który nie może uczestniczyć wraz z partnerką w procesie zapłodnienia i chce je oddać szybciej.
Czy to działa?
Metoda jest bardzo efektywna, badania podają kilkunastoprocentową skuteczność zajścia w ciążę dzięki jej stosowaniu. W wielu przypadkach inseminacja domaciczna sprawdzi się jako alternatywa dla droższych i bardziej inwazyjnych technik wspomagających zajście w ciążę.
Czy to boli?
Inseminacja przypomina klasyczne badanie ginekologiczne. Do macicy wkłada się niewielką rurkę (czyli cewnik), przez którą wprowadza się odpowiednio przygotowane plemniki. Zabieg jest bezinwazyjny, po jego wykonaniu kobiecie wystarczy chwila odpoczynku. Co ważne dla zdrowia pacjentki, w przypadku stwierdzenia prawidłowej owulacji, inseminację można przeprowadzić podczas naturalnego cyklu.
Gdzie się zgłosić?
Aby wykonać zabieg inseminacji, warto skorzystać z usług profesjonalnej kliniki, która zapewni kameralny nastrój i prywatność zarówno pacjentce, jak i partnerowi. Trzeba zwracać uwagę, aby na miejscu była możliwość wykonania niezbędnych badań czy skonsultowania się z lekarzem.