Biała śmierć: czym zastąpić cukier?

Wiele
osób nie wyobraża sobie herbaty czy kawy bez łyżeczki cukru. Jednak nadużywanie
tej substancji negatywnie wpływa m.in. na obwód w talii i stan zębów. Czym ją
zastąpić? Okazuje się, że na rynku pojawił się o wiele zdrowszy produkt –
ksylitol. Jak wypada w porównaniu z tradycyjnie używanym cukrem białym?

cukier, biala-smierc, ksylitol

Mniej kalorii

Nie bez powodu cukier nazywany jest białą śmiercią. Pierwsze co przychodzi do głowy jako skutek nadmiernego spożywania słodkich napojów i posiłków to zwiększenie ilości przyjmowanych węglowodanów. Wartość energetyczna herbaty po dodaniu jednej łyżeczki cukru wzrasta z 0 do 20 kalorii. Ograniczenie dosładzania pomoże zniwelować problem nadprogramowych kilogramów. Ksylitol ma o około 40% niższą zawartość kaloryczną, więc jeśli ktoś nie potrafi odmówić sobie słodkiej herbaty i kawy, powinien używać cukru brzozowego. Przeprowadzono badanie, z którego wynika, że przyjmowanie ksylitolu zwiększa uczucie sytości organizmu.
 
Cukier brzozowy dla cukrzyków 
Cukrzycy muszą poszukiwać substytutów cukru. Ksylitol jest dla nich świetnym rozwiązaniem, ponieważ jedynie nieznacznie podnosi zawartość glukozy ze krwi. Dzieje się tak dlatego, że ma on o wiele niższy indeks glikemiczny niż jego biały odpowiednik. Ten produkt docenią osoby cierpiące na insulinoodporność.
 

W walce z próchnicą

W Polsce próchnica u dzieci jest ogromnym problemem, ma ją aż troje na czworo najmłodszych. Zniszczone zęby są wynikiem spożywania cukru w potrawach i napojach, który powoduje i pogłębia uszkadzanie zębów. Zupełnie inaczej działa ksylitol, który wyrównuje pH w jamie ustnej i działa przeciwbakteryjnie. Jednak do dziecięcej diety należy wprowadzać cukier brzozowy małymi dawkami i bardzo powoli, zwracając uwagę na rozwój młodego organizmu.
 
Pomoc dla osób z osteoporozą
Duże spożycie białego cukru może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Z wiekiem będzie się to objawiać poważnymi chorobami jak np. osteoporoza wywołana problemami z przyswajaniem wapnia. Tutaj także pomoże ksylitol, który poprawia stan kości, wpływając na ich lepszą mineralizację.

Jak używać cukru brzozowego?

Ksylitol pomoże dosłodzić herbatę, kawę, ale także desery i potrawy obiadowe. Sprawdzi się podczas wypieku ciast, jednak ze względu na hamowanie rozwoju drożdżaków, nie powinno się go używać podczas robienia drożdżówki czy wypieku chleba. Trzeba pamiętać, by wprowadzać tę substancję do diety powoli, aby organizm przystosował się do jej trawienia. Nie powinno się też przekraczać maksymalnej dziennej dawki produktu zależnej od wieku, wagi i stylu życia.
 

Gdzie kupić ksylitol?

Cukru brzozowego na próżno szukać na targach i w osiedlowych dyskontach. Zwykle można go nabyć w większych marketach i sklepach ekologicznych. Szukając ksylitolu w dobrej cenie i jakości warto  odwiedzić przede wszystkim internetowe sklepy ze zdrową żywnością.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *