Badanie ojcostwa: testy DNA krok po kroku

Testy DNA wykonuje się w różnych celach, jednak jednym z popularniejszych obecnie są badania ojcostwa. To sprawy dosyć delikatne, niemniej ich przeprowadzenie nie należy do wyjątkowo skomplikowanych. Każdy kto czuje potrzebę – lub dostrzega konieczność – ich zlecenia może zrobić to w sposób dyskretny i w pełni bezpieczny. 

badanie-ojcostwo, badanie-dna, testy-dna

Jak wygląda badanie na ojcostwo?

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, iż jest to zabieg zupełnie bezbolesny i prosty w wykonaniu. Jego początek to pobranie materiału do badań w punkcie pobrań lub samodzielnie w domu.  Osoba, która zamierza wykonać testy musi wypełnić stosowny formularz – w przypadku dziecka dokument musi być podpisany przez jego opiekuna prawnego, który wyraża zgodę na przeprowadzenie badania. Zgoda opiekuna nie jest konieczna w przypadku nakazu sądu.  

Próbki do testu DNA – niezbędne do wykonania badania na ojcostwo – rutynowo pobierane są za pomocą pałeczek zakończonych  watą, z wewnętrznej strony policzka. Jest to bardzo proste i nie powoduje dyskomfortu. Każdy jest w stanie samodzielnie przejść przez ten etap. 

 

Analiza laboratoryjna

Do laboratorium testowego próbki docierają w zamkniętych opakowaniach zabezpieczonych przed manipulacją. Tam odbywa się weryfikacja, czy pobrane materiały nie zostały one w żaden sposób naruszone. Każda próbka zapisywana jest w bazie danych. Po otrzymaniu każdej z nich – od dziecka oraz potencjalnych rodziców – rozpoczyna się tekst właściwy.

  • Materiał genetyczny każdej osoby dzielony jest na dwie części, a następnie dwa niezależne zespoły laboratoryjne pobierają z niego próbki do testu DNA. 
  • DNA ekstrahowane jest z wymazów z policzków, a następnie zostaje oczyszczone. Specjalna mieszanka laboratoryjna doprowadza do chemicznej reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR), w którym celuje się w co najmniej 16 konkretnych lokalizacji DNA, a następnie wykonuje się miliardy kopii każdej lokalizacji. Ten proces pomaga wykonać maksymalnie precyzyjny test.
  • Produkty PCR analizowane są następnie w celu stworzenia profilu DNA – genetycznego odpowiednika odcisku palca każdej osoby poddanej badaniu.
  • W przypadku testów na ojcostwo profil DNA dziecka porównywany jest z domniemanym ojcem, a analiza statystyczna ma ustalić prawdopodobieństwo ojcostwa. Wynik równy 0% oznacza wykluczenie, a prawdopodobieństwo równe lub wyższe 99,9% oznacza potwierdzenie biologicznego ojcostwa.

Wyniki 

Wyniki testów na ojcostwo dostępne są zazwyczaj już po 48 godzinach od dostarczenia wszystkich próbek do laboratorium. Zainteresowani mogą otrzymać o nich informacje telefonicznie lub listownie – w zależności od preferencji. 

Wsparcie, informacje oraz cennik badań genetycznych dostępne są w serwisie genetico.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *