Alkoholizm i kolor oczu

Jak pokazały najnowsze badana naukowe – skłonności do uzależnienia od alkoholu są powiązane z kolorem oczu. Według naukowców z Uniwersytetu w Vermount – posiadacze niebieskich oczu mają większe szanse na popadnięcie w alkoholowy nałóg. Po raz pierwszy w historii nauki połączone te dwie pozornie zupełnie niepowiązane cechy ze sobą. Wyniki opisano w American Journal of Medical Genetics: Neuropsychiatric Genetics.

Badania pokazały, że osoby o oczach jasnych mają większe skłonności do topienia smutków w alkoholu, niż osoby obdarzone ciemno brązowymi i czarnymi tęczówkami. Najwięcej przypadków uzależnienia obserwuje się u osób z oczami niebieskimi. Badania nakreślają, że geny warunkujące kolor oczu leżą na tych samych chromosomach, co geny warunkujące skłonności do uzależnień. Wcześniej przez ponad dekadę badano wiele osób, przy współpracy genetyków i psychiatrów tworzono bazę danych genetycznych zarówno Amerykanów pochodzenia afrykańskiego, jak i pochodzenia Europejskiego, którzy mieli co najmniej jedna chorobę psychiczną zdiagnozowaną tj. schizofrenia, depresja, choroba dwubiegunowa, czy alkoholizm lub uzależnienie od narkotyków. Jednak jak podkreślają badacze – są to choroby złożone: uwarunkowane zarówno przez wiele genów, jak i przez czynniki środowiskowe.

Z przebadanych pacjentów wybrano 1263 próbki od uzależnionych od alkoholu. Oprócz koloru oczu, analizowano także próbki pod kątem wielu pacjentów, ich środowiska, płci, cech etnicznych i wielu innych parametrów. Badacze chcą lepiej przyjrzeć się związku pomiędzy kulturowością różnych grup, a ich genetyką, żeby lepiej zrozumieć mechanizmy wielu chorób.

Oczywiście kolor oczu to jedna z wielu cech i sam kolo oczu jeszcze niczego nie warunkuje. Na pewno nie może być wymówką, typu „Mam niebieskie oczy to mogę się napić, takie mam geny”. To my kreujemy swoją rzeczywistość i to, jacy jesteśmy za pomocą naszych myśli. 🙂

Źródło:
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150630135258.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *