6 najlepszych produktów przeciwnowotworowych

Szacuje się, że średnio co 4 osoba w UE zachoruje na raka. W USA dane są jeszcze bardziej przerażające i mówią, że 43.3% mężczyzn i 37.4% kobiet w Stanach w przeciągu swojego życia zachoruje na raka. Czy jest jakieś wyjście? Oczywiście! Kluczem do walki z rakiem jest skuteczna profilaktyka.

Rak nie pojawia się bez powodu w naszym organizmie. Jest skutkiem niedoborów, które pogłębiają się na skutek nieprawidłowej diety. Oczywiście nie tylko – stres odgrywa także bardzo istotną rolę w rozwoju wielu chorób (w tym raka). Aspekt psychologiczny to jednak temat na osobny artykuł. Tak samo jak odpowiednia dawka ruchu. W tym artykule skupimy się na antynowotworowych naturalnych produktach, które powinny znajdować się na co dzień w naszym jadłospisie.

Z uwagi na fakt, że na półkach sklepowych króluje przede wszystkim żywność wysoko przetworzona, a reklamy w TV głoszą, że jest to dla nas dobre i zdrowe – mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo zaśmieca swój organizm, jednocześnie nie dostarczając mu żadnych składników odżywczych. Pogłębiające się niedobory sprawiają, że nasze komórki muszą się jakoś ratować. Wówczas zmieniają one swój metabolizm i wchodzą w fazę przetrwania – stając się komórkami nowotworowymi. Przechodzą na proste odżywianie beztlenowe i zaczynają korzystać z tego, czego dostarczamy im najwięcej – z cukru. Rozwojowi nowotworów sprzyja także za niskie pH w organizmie. Brak produktów alkalizujących w naszej diecie może być przyczyną postępującego zakwaszenia organizmu. Kolejnym powodem rozwoju nowotworów są utrzymujące się długo, chroniczne stany zapalne. Można jednak temu zapobiec. Poniżej przedstawiamy listę 6 najlepszych produktów antynowotworowych (chociaż wiadomo, że jest ich zdecydowanie więcej).

1. Cytryna

Mimo iż cytryna jest z natury kwaśna – po dostaniu się do naszego organizmu wykazuje silne działanie alkalizujące. Zawdzięcza to zawartości pierwiastków tj. wapń czy fosfor, które krążą po ustroju wraz z krwiobiegiem i odkwaszają środowisko wewnętrzne. Paradoksalnie cukier jest słodki, a prowadzi do zakwaszenia organizmu. Cytryny są bogatym źródłem witaminy C i PP. Picie wody z cytryną trzyma układ nerwowy w dobrej kondycji oraz wzmacnia nasz układ odpornościowy. 

2. Brokuły

Brokuły są jednym z najbardziej alkalizujących produktów na świecie. Zawierają też dużo roślinnego błonnika, który jest korzystny dla naszego układu pokarmowego. Brokuły są źródłem sulforafanu, który zapobiega stanom zapalnym w organizmie. Pobudza także produkcje enzymów, które niszczą obce i toksyczne substancje. Jedzenie brokułów 3 razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko pojawienia się niektórych nowotworów nawet o 50%. I tutaj uwaga: brokułów nie można przegotować, ponieważ tracą swoje właściwości przeciwnowotworowe. Najlepiej gotować je krótko na parze, aby nie były zbyt miękkie. Mrożone brokuły są także pozbawione cennych właściwości, ponieważ blanszowanie w wysokiej temperaturze. Temperatura niszczy myrozynazę – ważny enzym, który przyczynia się do powstania sulforafanu. Znacznie większą ilość tego związku zawierają kiełki brokułów, w dodatku nie trzeba ich gotować. 

3. Kapusta

Kapusta jest kolejnym niezwykle silnie alkalizującym produktem. Zawiera dużo witamin i zasadotwórczych minerałów tj. magnez czy wapń. Kapusty zawierają kwasy omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. W kapuście znajduje się także inny cenny związek tj. indol trójmetylowy, który niszczy komórki nowotworowe, co zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Warzywa te bogate są także w witaminę C, PP, kwas foliowy, karoten, potas i żelazo.

4. Kurkuma

Kurkuma jest chyba najbardziej leczniczą przyprawą na tej planecie. Pochodzi z Indii – nic więc dziwnego, że mieszkańcy tego kraju znacznie rzadziej chorują na nowotwory niż mieszkańcy wysoko rozwiniętych krajów zachodnich. Kurkumina – składnik kurkumy – została przetestowana w leczeniu raka jelit, piersi, wątroby, przełyku, krtani na modelach zwierzęcych. Aby zwiększyć biodostępność kurkumy należy połączyć ją z zdrowym tłuszczem. 

5. Siemię lniane

Siemię lniane jest najbogatszym źródłem kwasów omega 3 na całej naszej planecie! To właśnie z tego powodu trafiło na listę najlepszych produktów w prewencji antynowotworowej. Kwasy omega-3 nie dopuszczają do przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Siemię lniane jest najbogatszym źródłem roślinnych lignanów. Badacze przypuszczają, że czynnikiem, który najsilniej działa antynowotworowo jest lignan znany jako dwuglukozyd sekoizolariciresolu (SDG) – ang. secoisolariciresinol diglucoside. Działanie SDG dotyczy gospodarki estrogenowej. Po spożyciu związek ten ulega rozkładowi przez florę bakteryjną, w wyniku czego tworzą się fitoestrogeny: enterolakton i enterodiol.

6. Jagody

Jagody są źródłem antocyjanów – naturalnych antyoksydantów, które chronią nas przez stanami zapalnymi. Owoce jagodowe posiadają niski indeks glikemiczny. Mrożenie nie pozbawia jagód cennych właściwości (w przeciwieństwie do większości innych owoców), dlatego można je przechowywać przez długi czas. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *