5 powodów, dla których warto regularnie korzystać z sauny
Pozytywne
właściwości przebywania w miejscach o wysokiej temperaturze
dostrzegały już ludy prymitywne tysiące lat temu. Sauna pojawiała
się w różnych częściach świata, używali jej Aztekowie,
Japończycy, jednak największą sławę zdobyła w Finlandii.
Mieszkańcy tego kraju chętnie korzystają z właściwości pary
wodnej. Warto je poznać i zacząć regularnie chodzić do sauny.
1. Oczyszczenie skóry
Środki stosowane do oczyszczania cery działają na nią najczęściej tylko powierzchniowo. Wysoka temperatura wpływa na głębsze warstwy skóry, usuwając część zanieczyszczeń wraz z potem. Duże znaczenie ma tutaj przyspieszenie krążenia krwi, które korzystnie oddziałuje na wygląd. Osoby cierpiące na trądzik mogą wspomóc swoją kurację prozdrowotnymi wizytami w saunie. Aby ustalić optymalną dla skóry parność powietrza, dobrze posiłkować się wskazaniami higrometru, który mierzy wilgotność w pomieszczeniu.
2. Usuwanie toksyn
Nieprzyjemny zapach potu wiąże się m.in. z tym, że pomaga on usunąć z organizmu szkodliwe składniki, przyjmowane w pożywieniu, napojach, a nawet we wdychanym powietrzu. W czasie pobytu w saunie przez skórę uchodzą szkodliwe metale ciężkie, jak rtęć, ołów i miedź. Taką kurację odbywali członkowie akcji ratunkowej po zamachu na World Trade Center w 2001 roku, których pot przybierał podobno kolor fioletowy, co miało związek dużą zawartością substancji toksycznych.
3. Lepsza odporność
Sauna ma pozytywny wpływ na górne drogi oddechowe, dlatego często stosuje się nawilżacze z olejkami do aromaterapii. Przyzwyczajenie organizmu do skrajnych temperatur zbawiennie wpływa na układ immunologiczny. Trzeba jednak pamiętać, by nie korzystać z łaźni podczas choroby, bo w ten sposób można nadmiernie osłabić ciało i tym samym przedłużyć rekonwalescencję.
4. Odprężenie i relaks
Sauna to miejsce stworzone do wypoczynku, o czym świadczy wielowiekowa, rozwinięta kultura odbywania tam spotkań towarzyskich. Podczas kąpieli parowej uwalniają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Ciepło, kojąca muzyka i otoczenie jasnego drewna pomaga uspokoić myśli i zapomnieć o stresujących zdarzeniach. Efekt odprężenia potęgują lampy solne i specjalne aromaty o zapachach lasu, przypraw czy eukaliptusa.
5. Ochrona przed demencją
Fiński uniwersytet przeprowadził badania, z których wynika, że częste (4-7 sesji tygodniowo) korzystanie z sauny zmniejsza możliwość wystąpienia u mężczyzn demencji i choroby alzheimera. Ponadto im więcej chodzi się do łaźni, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo nagłego zgonu spowodowanego chorobami wieńcowymi i problemami z sercem.
Sauna poprawia zdrowie, wygląd i pomaga się zrelaksować. Osoby dostrzegające zbawienny wpływ kąpieli parowych na swoje ciało, powinny rozważyć wybudowanie własnej łaźni, aby mieć domową strefę wypoczynku.