Odporność organizmu kryje się w jelitach. Dlatego też tak ważne jest, po jakie produkty spożywcze się sięga i jak komponuje się codzienną dietę. Należy rozróżnić produkty prebiotyczne od probiotycznych.
Prebiotyki są to substancje najczęściej pochodzenia roślinnego, które działają odżywczo na florę bakteryjną już znajdującą się w układzie pokarmowym. Probiotyki zaś to produkty, w których żyją korzystne kultury bakterii, sprzyjające zdrowiu jelit. Po które artykuły spożywcze warto sięgać?
Zdrowe jelita – co jeść?
Jednym z głównych składników diety sprzyjającej zdrowiu jelit jest miód, określany mianem naturalnego prebiotyku. Oligosacharydy odżywiają bakterie z gatunku Lactobacillus, mające pozytywny wpływ na zdrowie. Dodatkowo udowodniono, że w tym wartościowym produkcie znajdują się substancje zwalczające bakterie chorobotwórcze, w tym Salmonellę.Popularność kiszonek również nie bierze się znikąd. Kapusta kiszona, ogórki, ale też inne kiszone warzywa (także kimchi) mają korzystny wpływ na kondycję jelit, przyczyniając się do zmniejszenia przykrych dolegliwości w przebiegu choroby jelita drażliwego.
Dobry wpływ na zdrowe jelita mają też fermentowane produkty mleczne, takie jak kefir czy jogurt naturalny. Poprawiają one skład flory bakteryjnej i barierę jelitową. Uznawane są za probiotyki wspierające zdrowie tego układu.
Jakie jeszcze produkty wspierają zdrowie jelit?
Odpowiednim produktem dla osób chcących zadbać o swoje jelita jest napój powstały na bazie sfermentowanego grzybka herbacianego – kombucha. Zawdzięcza się jej ograniczenie zaburzeń flory bakteryjnej jelit.Czosnek i cebula zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego u pacjentów regularnie je spożywających. Karczochy, cykoria i topinambur zawierają sporo inuliny – substancji, której pozytywny wpływ na jelita został udowodniony w wielu badaniach naukowych.
Warto również sięgnąć po kakao, którego regularne spożywanie poprawia ilość białek odpowiedzialnych za zdrowe jelita. Utrzymywanie zróżnicowanej diety ułatwia funkcjonowanie układu pokarmowego.