Pensjonat dla koni – na co zwrócić uwagę?

Wyznacznik pozycji społecznej. Najlepszy przyjaciel. Poważny obowiązek. Partner sportowy. Pomysł na życie. Tak różne funkcje potrafi pełnić koń. Marzenie o posiadaniu własnego wierzchowca może wydawać się nierealne dla osób mieszkających w bloku, czy na niewielkiej działce w środku miasta. Tutaj z pomocą przychodzą pensjonaty.

Czy warto oddać konia do specjalnego ośrodka?

Takie miejsce jest jedynym wyjściem dla pasjonatów jazdy konnej, którzy chcą posiadać zwierzę na własność, ale nie mają warunków lub czasu, by się nim zajmować. Biorąc pod uwagę, iż wiele kosztów dotyczących opieki, jak np. szczepienia, odrobaczanie bądź werkowanie (korygowanie kształtu kopyt) bywają wliczone w cenę usługi, może się okazać, że takie rozwiązanie się po prostu opłaca.

Końskie zdrowie pod opieką specjalistów

Zostawiając zwierzę pod nadzorem pensjonatu, trzeba mieć pewność, że będzie miało należytą opiekę weterynaryjną i zootechniczną. Największe znaczenie dla właściciela poszukującego odpowiedniej placówki powinna mieć jej obsługa. To te osoby będą doglądać i karmić nowego rezydenta, więc jako pierwsze mają szansę dostrzec niepokojące sygnały m.in. dotyczące kwestii zdrowotnych. Trudno zmierzyć czyjąś miłość do zwierząt, ale jeśli uda się ją dostrzec w zachowaniu pracowników, z czystym sumieniem można im powierzyć konia.

Towarzystwo innych rezydentów

Wiele osób zapomina, że koń w naturze żyje w stadzie. W przypadku gdy jego właściciel posiada działkę umożliwiającą mu wybieg, to po dłuższym czasie samotnego życia niektóre osobniki zaczynają zachowywać się nerwowo, a nawet agresywnie. W pensjonacie zwierzę z pewnością będzie miało kontakt z innymi przedstawicielami swojego gatunku, co może stanowić dla niego namiastką stada, którego tak potrzebuje.

Wypas w zgodzie z naturą

Dla zwierząt roślinożernych wypasanie jest najbardziej naturalną formą odżywiania się. Nie każdy jednak wie, że przebywanie na pastwisku ma bardzo pozytywny wpływ na końską psychikę. Członek stada uczy się hierarchii, ma także sposobność pozyskania niezbędnych składników odżywczych. Z tego powodu warto zapytać w ośrodku, czy i jak często konie wychodzą na wypas.

Ruch to zdrowie i radość

Pensjonat powinien być wyposażony w wybieg dla koni, którego podłoże nie będzie grząskie (to częsta przyczyna kontuzji!). Teren powinno się dostosować do ilości koni przebywających na nim w określonym czasie. Należy brać pod uwagę, że opuszczenie stajni dla koni, to dla zwierząt okazja, aby się wybiegać i w ten sposób spożytkować nadmiar energii. Z tego względu dobrą praktyką jest codzienne prowadzenie koni na łąkę lub utwardzony wybieg.

Jaki jest koń, każdy widzi

Ta sama zasada dotyczy pensjonatu. Właściciel zwierzęcia z pewnością należycie oceni stan stajni i jakość terenu udostępnionego dla rezydentów. Podobnie wygląda kwestia kompetencji i podejścia pracowników, które może uchronić konia przed różnymi zagrożeniami zdrowotnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *