Profilaktyka chorób słuchu, a aparat słuchowy

Zmysły są dla nas podstawowym aparatem rozróżniania bodźców zewnętrznych i poznawania świata. Każdy z nich ma określony narząd, umożliwiający reakcję na poszczególne impulsy. Choć w życiu codziennym nie przykładamy wysokiej wagi do ich obecności – ponieważ jest to dla nas rzeczą naturalną – warto czasem pochylić się nad ich specyfiką i zastanowić się, czy poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi.Na pierwszy rzut oka uszy są organem o dosyć nietypowym kształcie, który służy do odbierania dźwięków ze świata zewnętrznego. Jeśli jednak przyjrzymy się im dokładnie, zauważamy że stanowią złożony i skomplikowany narząd, przenoszący nas codziennie do krainy dźwięków. Choć od ich prawidłowego funkcjonowania zależy nasz niemal cały sposób postrzegania świata, to nadal poświęcamy im za mało uwagi, ograniczając dbanie o nie do sporadycznego czyszczenia.

Znaczenie badań profilaktycznych

Często w kwestii dbania o zdrowie zapominamy o profilaktyce, odwiedzając lekarza dopiero w razie niepokojących objawów. Tę tendencję doskonale obrazuje przypadek słuchu, o który z własnej woli nie troszczymy się właściwie wcale. Wyjątkiem są okresowe badania lekarskie, które spora część osób musi powtarzać ze względu na szkodliwe warunki pracy.

Wielu z nas bagatelizuje pierwsze sygnały, które powinny być już impulsem do działania. Odkładając sprawę na bliżej nieokreślone jutro zmniejszamy szansę na postawienie diagnozy wtedy, kiedy nie jest jeszcze za późno. W następstwie zaniedbania niekiedy jedynym skutecznym rozwiązaniem jest aparat słuchowy.

Jak zadbać o narząd słuchu?

Oprócz skupienia się na obserwacjach istotne jest też wprowadzenie dobrych nawyków. Szacuje się, że nawet co trzeci dorosły Polak cierpi na niedosłuch przynajmniej jednego ucha. Tempo, jakość i warunki współczesnego życia spowodowały, że schorzenie to należy już do chorób cywilizacyjnych, których częstotliwość występowania nieustannie wzrasta. Aparat słuchowy nie musi być jednak przykrą koniecznością, jeśli w porę zaczniemy dbać o słuch.

W profilaktyce niedosłuchu kluczowym elementem jest unikanie nadmiernego i długotrwałego hałasu. Niestety w dzisiejszych czasach, gdzie na każdym kroku towarzyszy nam miejski zgiełk, dźwięk syren, głośna muzyka z przenośnych odtwarzaczy i notorycznie włączony telewizor, nie jest to takie proste. Najważniejsze jest zaprzyjaźnienie się z ciszą oraz ograniczenie przebywania w hałasie lub zrezygnowanie z głośnego słuchania muzyki i oglądania telewizji. Duże znaczenie ma też dodatkowa ochrona podczas pracy w szkodliwych warunkach, z którą na co dzień mają do czynienia policjanci, strażacy, rolnicy czy pracownicy fabryk i hal produkcyjnych.

Niedosłuch - co dalej?

Choć teoretycznie doskonale wiemy, co szkodzi naszemu aparatowi słuchu, często bagatelizujemy problem, będąc przekonanym, że akurat mnie to nie spotka. To naiwne myślenie doprowadza nas jednak nie dalej, niż do gabinetu lekarskiego. Z drugiej strony warto pamiętać, że aparat słuchowy to kompaktowe, wysoce zaawansowane i niezwykle pomocne urządzenie, które zazwyczaj jest jednak ostatecznością. Obecnie dostępnych jest też wiele środków farmakologicznych o wysokiej skuteczności, a duża część pacjentów zostaje poddana nowoczesnych zabiegom chirurgicznym. Dzięki temu nawet osoby uskarżające się na problemy ze słuchem, mają szansę na normalne, komfortowe życie. 

Zmysły są dla nas podstawowym aparatem rozróżniania bodźców zewnętrznych i poznawania świata. Ka…

Nowsza Starsza