Sposoby na zdrowe i mocne włosy

Każda kobieta marzy o pięknych i zdrowych włosach. Brzydkie, przesuszone i wypadające włosy potrafią wpędzić niejedną panią w stany nawet depresyjne. Wiele czynników zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych wpływa na kondycję naszych włosów. Co zrobić, żeby cieszyć się zdrowymi włosami na długo?
Problem może stanowić jakość wody, którą myjemy włosy. Zbyt twarda woda działa przesuszająco na włosy. Pomocne może okazać się założenie filtru do wody. Najbardziej miękkie włosy mamy po umyciu ich w deszczówce.

Wpływ na kondycję włosów i nie tylko ma oczywiście odpowiednia dieta. Organiczne i zdrowe jedzenie potrafi zdziałać cuda z włosami cerą i całym ciałem. Nasze włosy szczególnie lubią pożywienie bogate w biotynę, żelazo, cynk, siarkę i witaminę E. Dobrym suplementem uzupełniającym siarkę jest MSM.

Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja włosów – używanie plastikowych i sztucznych tworzyw nie sprzyja zdrowiu włosów.  Do szczotkowania i czesania włosów należy używać drewnianych grzebieni i szczotek z naturalnym włosiem. Odpowiedni masaż skóry głowy może dodatkowo pobudzić wzrost włosa.

Zredukuj stres do minimum. Kortyzol wydzielany podczas stresu sprawia, że włosy przestają nam rosnąć, a nawet mogą zacząć masowo wypadać. Dlatego tak ważne jest, żeby nauczyć się odpowiednich metod relaksacyjnych, aby zredukować wyrzut kortyzolu do minimum.

Zadbaj o prawidłową pracę tarczycy. Niedoczynna tarczyca sprawia, że włosy stają się suche, cienkie i łamliwe. Zadbaj o odpowiednią ilość selenu, cynku i jodu. Te 3 pierwiastki chronią także przed autoimmunologiczną chorobą tarczycy - Hashimoto. (Uwaga! Gdy masz już Hashimoto nie suplementuj jodu bez konsultacji z naturopatą, dietetykiem klinicznym).

Zbawieniem dla włosów może okazać się olej kokosowy. Stosowanie oleju kokosowego na włosy pomaga zmniejszyć straty białek, zarówno w uszkodzonych jak i nieuszkodzonych włosach. Olej kokosowy zawiera dużo kwasu laurynowego, który ma wysokie powinowactwo do białek włosów oraz łatwo przenika do wnętrza trzonu włosa, co wynika z jego niskiej masy cząsteczkowej. Może być stosowany do mycia wstępnego w celu ich nawilżenia. Olej kokosowy zatrzymuje także wilgoć wewnątrz włosa, dzięki czemu stanie się on nawilżony. Olej ten może służyć także jako odżywka. Należy zmieszać trochę henny z olejem kokosowym i ciepłym mlekiem, aż powstanie lekkie ciasto i zastosować na włosy 20 minut, a następnie spłukać. Jest to bardzo skuteczna odżywka zwłaszcza w przypadku włosów suchych, zniszczonych suszeniem i prostowaniem.
  


Każda kobieta marzy o pięknych i zdrowych włosach. Brzydkie, przesuszone i wypadające włosy potr…

Nowsza Starsza