Metody naturalnego planowania rodziny


    Obok nieplanowanych ciąż i metod antykoncepcji równie ważne jest świadome planowanie macierzyństwa dzięki metodom naturalnego planowania rodziny. Nie da się ukryć, że jest to jedna z najzdrowszych metod przygotowania organizmu kobiety do bycia mamą.
    Jednak nie do końca jest to takie przyjemne, na jakie wygląda. Metody naturalnego planowania wymagają ogromnych nakładów systematyczności i dokładności w pomiarach. Niemniej jednak warto jest nauczyć się technik, sposobów pomiarów i obserwacji własnego ciała, ponieważ wtedy można z dużą dokładnością określić czas, w którym kobieta ma szanse zajść w ciążę. Naturalne metody planowania mają wiele innych zalet. Jest to przede wszystkim bezcenna wiedza, na temat organizmu kobiety, to także obopólna współpraca partnerów. Zaangażowanie obojga osób starających się o dziecko dodaje motywacji kobiecie, aby zapewnić dokładność i systematyczność w obserwacji. Ponadto nie potrzeba posiadać wykształcenia medycznego, aby móc samemu obserwować zachodzące zmiany w organizmie.

     Do znanych metod naturalnego planowania rodziny zalicza się metodę Rötzera. Jest to inaczej objawowo-termiczna metoda naturalnego planowania rodziny. Polega na obserwacji temperatury ciała zaraz po przebudzeniu, śluzu szyjkowego, szyjki macicy, a także interpretacji zaobserwowanych objawów. Chodzi o zależność pomiędzy wyglądem śluzu i szyjki, a temperaturą ciała. Pozwoli to na wyznaczenie dni płodnych w cyklu. Obserwacje należy prowadzić w sposób ciągły, gdyz każdorazowe pominięcie np. mierzenia temperatury może spowodować źle wyznaczone dni płodne. Ważne jest także, aby temperatura była sprawdzana maksymalnie do 1,5 godzin po przebudzeniu, tylko wtedy wynik będzie najbardziej miarodajny. Najlepszym miejscem pomiaru są usta, odbyt lub pochwa. Śluz monitoruje się kilka razy w ciągu dnia. Wszystkie wyniki wraz z ewentualnymi czynnikami, które mógłby zaburzyć dokładne wyznaczenie dni płodnych zapisuje się na karcie obserwacji.
    Kolejną metodą jest metoda Billingsów, zwana oceną śluzu szyjkowego. Polega głównie na obserwacji zmian śluzu szyjkowego w kolejnych etapach cyklu miesiączkowego. Pary decydujące się na dziecko powinny pobierać codziennie jedną kroplę śluzu z ujścia zewnętrznego szyjki macicy. Metoda Billingsów jest częścią metody objawowo-termicznej, gdyż ważna jest obserwacja jednocześnie temperatury, śluzu oraz szyjki macicy.
     W ostatnich latach popularność zyskała naprotechnologia. Jest to połączenie wszystkich naturalnych metod planowania rodziny w jedną wystandaryzowaną metodę opierającą się na modelach płodności Creightona. Naprotechnologia polega na diagnozowaniu i leczeniu niepłodności, dzięki dokładnym obserwacjom kobiecego organizmu i tworzeniu na tej podstawie indywidualnych wytycznych dla każdej pary. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej klinki, która indywidualnie i profesjonalnie podejdzie do każdej pary. Więcej informacji o naprotechnologi i naturalnych metodach planowania rodziny można znaleźć na www.klinika-zdrowko.plObok nieplanowanych ciąż i metod antykoncepcji równie ważne jest świadome planowanie macier…

Nowsza Starsza