Dyskomfort wrastających paznokci

   W ciepłe, letnie dni, kiedy większość z nas wskakuje w wygodne, przewiewne sandały, zadbane i ładne paznokcie to podstawa. Co jednak jeśli mamy problem z tzw. wrastającymi paznokciami? Jakie są ich objawy? Jak im zapobiegać?Jak je leczyć? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.Nic nie dzieje się bez przyczyny...

Przyczyn wrastających paznokci jest wiele. Zwykle jest to źle dopasowane obuwie. Szczególnie niebezpieczne są buty z wąskimi czubami. Wysokie obcasy też nie są wskazane, jeśli mamy predyspozycje do wrastających paznokci. Jeśli zaś te obie rzeczy połączymy – czyli nosimy buty z wąskim czubem i wysokim obcasem, do tego jeszcze za małe o jeden rozmiar, wówczas cały nacisk i ciężar ciała spada na nasze biedne palce u stóp. To idealne warunki, by pojawiły się wrastające paznokcie. Przyczyna może też leżeć w nieprawidłowym obcinaniu paznokci (zbyt krótko i blisko skóry, pozostawione niespiłowane brzegi). Nie powinno się także usuwać zgromadzonego pod paznokciami brudu za pomocą czubka nożyczek. Pewną rolę w rozwoju wrastających paznokci odrywają również czynniki genetyczne. Inne czynniki ryzyka to: wady postawy, płaskostopie, przebyte urazy stóp, ciąża czy nadwaga.

Jak rozpoznać syndrom wrastających paznokci?

Początkowe objawy przypominają dolegliwości jakie towarzyszą nam gdy źle dopasujemy obuwie. Czyli wszystko ciśnie, uwiera, powodując ogólny dyskomfort. Następnie możemy zaobserwować nieestetyczne zaczerwienienie tkanki otaczającej paznokieć. Z czasem może rozwinąć się opuchlizna, a nawet obrzęk, co powoduje coraz silniejszy ból. W najgorszym przypadku może dojść do rozwoju stanu zapalnego.

Jak zapobiegać i leczyć za pomocą metod domowych?

Jeśli wcześnie rozpoznamy, że mamy do czynienia z problemem wrastających paznokci, możemy sobie z nimi poradzić za pomocą wielu metod, które możemy wykonać w domowym zaciszu. Gdy mamy skłonności do tego rodzaju dolegliwości, możemy zadbać o odpowiednią profilaktykę. W zapobieganiu, ważną rolę odgrywa prawidłowe obcinanie paznokci u stóp. Przede wszystkim – paznokcie obcinamy w linii prostej. Nie powinny być za krótkie, zostawiamy ok 2-3mm długości. Brzeg płytki paznokciowej najlepiej na koniec spiłować pilniczkiem. Brud spod paznokcia usuwamy za pomocą wacika zwilżonego spirytusem, a nie za pomocą końcówki od nożyczek. Kolejna ważna rzecz – dobrze dopasowane obuwie. Jeżeli dotyczy Cię problem wrastających paznokci, nie wybieraj ciasnych, obudowanych butów, w cieplejsze dni wybierz wygodne sandały. Stopy wraz z wiekiem staja się szersze i nieco dłuższe, także nie kupuj butów kierując się tylko rozmiarem, ale również tęgością stopy.

Kiedy zauważymy pierwsze niepokojące objawy, możemy skorzystać z skarbnicy medycyny ludowej. Zabiegi te mogą przynieść ulgę, kiedy nie doszło jeszcze do stanu zapalnego, gdy proces wrastania paznokcia w skórę nie jest zaawansowany. Najprostszym sposobem jest kąpiel stóp w gorącej wodzie z solą. Sól pomaga zredukować obrzęk, zaś gorąca woda rozmiękczy skórę wokół paznokcia. Innym, dobrze sprawdzonym sposobem na wrastający paznokieć jest kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych, albo szarego, antybakteryjnego mydła. Kąpiel taka powinna trwać nie mniej niż 20 minut. Po kąpieli należy zdezynfekować chore miejsce, zaś pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia delikatnie wsuń kawałek sterylnej waty lub gazy. Dzięki temu paznokieć lekko się uniesie i przestanie wbijać się w tkankę skórną. W tym celu można użyć wykałaczki.

Gdy na domowe metody jest już za późno...

    Gdy zaniedbamy wrastający paznokieć i dojdzie do stanu zapalnego i obrzęku, często niezbędna jest wizyta u podologa, a nawet interwencja chirurga. Kiedyś najczęstszą rekomendacją w przypadku wrastającego paznokcia było jego usunięcie. Jest to jednak metoda bolesna i często nieskuteczna. Często paznokcie nie odrastają później w sposób prawidłowy, co naraża nas na niepotrzebne kompleksy. Dziś, dzięki szybkiemu postępowi w medycynie mamy cały szereg innych, skutecznych metod, znacznie mniej inwazyjnych. Jedną z nich jest zakładanie specjalnych klamr. Mogą to być klamry sprężynowe, z tworzywa, albo z materiałów wykorzystywanych w aparatach ortodontycznych. Klamry takie są odpowiednio dopasowane do paznokcia. Założenie takiej klamry przynosi niemal natychmiastową ulgę, nawet gdy rozwinął się już stan zapalny. Nie przeszkadzają one w normalnym funkcjonowaniu, można z nimi swobodnie się poruszać, a nawet uprawiać sport.  
Zakładanie takich klamr oferuje obecnie wiele klinik i gabinetów chirurgicznych. Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony: http://matuszczak.bydgoszcz.pl/wrastajace-paznokcie/
http://www.nailo.pl/var/self/storage/images/media/lf-jedwab/klamra/11748-1-pol-PL/klamra_medium.jpg


W ciepłe, letnie dni, kiedy większość z nas wskakuje w wygodne, przewiewne sandały, zadbane…

Nowsza Starsza