Zakwasy

    Wielu osobom znana jest przypadłość zespołu opóźnionego bólu mięśniowego potocznie zwana zakwasami. Doskwiera najczęściej tym, którzy nie uprawiaja sportu regularnie, albo przeceniają możliwości swojego organizmu. Odczuwalne dolegliwości w dużej mierze zależą od wysiłku fizycznego jakiemu poddaliśmy ciało. 

Mówili o tym w szkole
     Czy Pani na biologii, albo Pan na zajęciach wychowania fizycznego tłumaczyli jak powstają zakwasy, że ich przyczyną jest obecność kwasu mlekowego w tkance mięśniowej? Mieli rację, ale tylko do pewnego momentu. Zakwaszenie organizmu składnikami przemiany materii tak naprawdę zanika 1-2 godzin po zakończonym treningu lub wysiłku fizycznym. Ból, który jest odczuwalny jeszcze kilka dni później jest wynikiem mikrouszkodzeń mięśni.Dlaczego tak się dzieje?
    Wbrew potocznemu myśleniu zakwasy nie oznaczają rozrostu naszej tkanki mięśniowej i nie są efektem dobrze przeprowadzonego treningu. Uszkodzenie to uszkodzenie, a takiego typu rzeczy należy unikać. Zakwasy są wynikiem przeciążenia mięśni, czy złej rozgrzewki. 

Jak się uchronić?
    Przede wszystkim ważne jest regularne uprawianie sportu i zwiększanie wysiłku fizycznego w sposób systematyczny, ale niezbyt intentywny. Nie należy zapominać o rozgrzewce, ani tym bardziej jej pomijać. Ważne jest także nawadnianie organizmu, a co za tym idzie picie dużych ilości wody.

Gdyby kózka nie skakała...
    To zakwasów by nie miała. Znowu wiedzieliście lepiej, chcieliście pochwalić się przed kolegami/koleżankami, że możecie zrobić coś lepiej od nich, albo zaimponować przystojniakowi na siłowni, że to nie problem przebiec dodatkowe 3 kilometry na bieżni, chociaż juz ledwo stoicie. Zdarzyło się i teraz trzeba zrobić coś żeby na drugi dzień móc wstać z łóżka. Na rynku dostępny jest szereg maści na podobne przypadłości, można zrobić sobie gorącą kąpiel, zimne lub ciepłe okłady bolących miejsc. Naprzeciw mogą wyjść także leki przeciwbólowe, o ile ból jest nie do zniesienia. Do sportu po takim przetrenowaniu należy wracać powoli żeby nie dopuścić do kolejnego stanu uszkodzeń tkanki mięśniowej. Ważna jest także dieta oraz płyny bogate w minerały (magnez, potas) oraz witaminy, w szczególności A, C, E. Przekornie po treningu dobrze jest wypić piwo, które posiada wiele potrzebnych dla organizmu składników. Warto wziąć pod uwagę kąpiele w saunie, które doskonale relaksują ciało i umysł. 
 ___________________
    Dodatkowo zapraszamy do odwiedzenia strony jednego z najlepszych dystrybutorów sprzętu sportowego w kraju http://gpkoncept.pl/realizacje/. Sprawdźcie realizacje i wybierzcie się  do najlepszych klubów siłownia&fitness, ale ćwiczcie tak, żeby nie nabawić się zakwasów :)

Komentarze