Menopauza

   
    Uderzenia gorąca, drażliwość, bezsenność, depresja, przyrost wagi. Czy znane są Ci te objawy często występujące zamiennie? Objawów może być znacznie więcej. Jeżeli jej jeszcze nie masz, to niestety prędzej czy później menopauza dopadnie i Ciebie.
     Menopauza jest dowodem na to, że eliksir nieśmiertelności nie istnieje. Niestety bajki kłamały, a my musimy przywyknąć do zmian jakie zachodzą w naszym organizmie. Są one niekorzystne i nieodwracalne, dlatego warto wybrać najlepszą opcję zmniejszenia objawów. Menopauza z medycznego puntu widzenia to następny dzień po wystąpieniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę ustala się wstecznie po upływie 12 miesięcy bez pojawienia się ponownego krwawienia. Potocznie terminu menopauza używa się to określenia kilkuletniego procesu przed i po jej właściwym pojawieniu się, są to tzw. "lata przejściowe". Niezależnie od nazwy, jakiej używamy u wszystkich kobiet wygląda podobnie, różni się wyłącznie nasileniem objawów.

     Zanik miesiączkowania jest wynikiem wygasania czynności jajników. Komórki przestają dojrzewać, więc błona śluzowa macicy przestaje się złuszczać, a do tego obserwuje się spadek poziomu hormonów w organizmie i przysłowiowe koło się zamyka. Wszystko na naszą niekorzyść. Nie dajmy się i stańmy do walki my vs. Matka Natura. Wygrać, nie wygramy (bo bajki kłamały), ale możemy trochę pokrzyżować plany Matce wszystkich matek.
     Z każdym kolejnym rokiem nieuchronnie ciało kobiety zbliża się do "wielkiego dnia". Menopauza pojawia się w czasie, kiedy już niekoniecznie chcemy ustawiać świeczki na torcie, a bardziej cenimy sobie świętowanie imienin, wtedy nikt nie pyta ile to już wiosen się skończyło. O swój umysł i ciało powinno się zadbać jeszcze długo przed wystąpieniem menopauzy. Ważna jest dieta oraz styl życia. Tak, tak... Wszyscy naokoło tylko o tej diecie i stylu życia. To takie monotematyczne, dlatego wiele profesjonalnych klinik wychodzi naprzeciw kobietom, które chcą zmniejszyć objawy okresu przekwitania. Posiadają one w ofercie szereg badań oraz dopasowane indywidualnie do każdej pacjentki terapie. Warto o tym pomyśleć w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Kobiety, które już rozpoczęły ten trudny okres, również otrzymają niezbędną pomoc w walce ze zmniejszeniem objawów.

Uderzenia gorąca, drażliwość, bezsenność, depresja, przyrost wagi. Czy znane są Ci te …

Nowsza Starsza