Przejdź do głównej zawartości

5 powodów, dla których warto regularnie korzystać z sauny
Pozytywne właściwości przebywania w miejscach o wysokiej temperaturze dostrzegały już ludy prymitywne tysiące lat temu. Sauna pojawiała się w różnych częściach świata, używali jej Aztekowie, Japończycy, jednak największą sławę zdobyła w Finlandii. Mieszkańcy tego kraju chętnie korzystają z właściwości pary wodnej. Warto je poznać i zacząć regularnie chodzić do sauny.

1) Oczyszczenie skóry

Środki stosowane do oczyszczania cery działają na nią najczęściej tylko powierzchniowo. Wysoka temperatura wpływa na głębsze warstwy skóry, usuwając część zanieczyszczeń wraz z potem. Duże znaczenie ma tutaj przyspieszenie krążenia krwi, które korzystnie oddziałuje na wygląd. Osoby cierpiące na trądzik mogą wspomóc swoją kurację prozdrowotnymi wizytami w saunie. Aby ustalić optymalną dla skóry parność powietrza, dobrze posiłkować się wskazaniami higrometru, który mierzy wilgotność w pomieszczeniu.


2) Usuwanie toksyn

Nieprzyjemny zapach potu wiąże się m.in. z tym, że pomaga on usunąć z organizmu szkodliwe składniki, przyjmowane w pożywieniu, napojach, a nawet we wdychanym powietrzu. W czasie pobytu w saunie przez skórę uchodzą szkodliwe metale ciężkie, jak rtęć, ołów i miedź. Taką kurację odbywali członkowie akcji ratunkowej po zamachu na World Trade Center w 2001 roku, których pot przybierał podobno kolor fioletowy, co miało związek dużą zawartością substancji toksycznych.


3) Lepsza odporność

Sauna ma pozytywny wpływ na górne drogi oddechowe, dlatego często stosuje się nawilżacze z olejkami do aromaterapii. Przyzwyczajenie organizmu do skrajnych temperatur zbawiennie wpływa na układ immunologiczny. Trzeba jednak pamiętać, by nie korzystać z łaźni podczas choroby, bo w ten sposób można nadmiernie osłabić ciało i tym samym przedłużyć rekonwalescencję.


4) Odprężenie i relaks

Sauna to miejsce stworzone do wypoczynku, o czym świadczy wielowiekowa, rozwinięta kultura odbywania tam spotkań towarzyskich. Podczas kąpieli parowej uwalniają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Ciepło, kojąca muzyka i otoczenie jasnego drewna pomaga uspokoić myśli i zapomnieć o stresujących zdarzeniach. Efekt odprężenia potęgują lampy solne i specjalne aromaty o zapachach lasu, przypraw czy eukaliptusa.


5) Ochrona przed demencją

Fiński uniwersytet przeprowadził badania, z których wynika, że częste (4-7 sesji tygodniowo) korzystanie z sauny zmniejsza możliwość wystąpienia u mężczyzn demencji i choroby alzheimera. Ponadto im więcej chodzi się do łaźni, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo nagłego zgonu spowodowanego chorobami wieńcowymi i problemami z sercem.
Sauna poprawia zdrowie, wygląd i pomaga się zrelaksować. Osoby dostrzegające zbawienny wpływ kąpieli parowych na swoje ciało, powinny rozważyć wybudowanie własnej łaźni, aby mieć domową strefę wypoczynku. Inspiracje można znaleźć na stronie www.saunatech.pl.


Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.