Przejdź do głównej zawartości

Nauka języka – fakty i mity


Jestem za stary na naukę angielskiego! Gdybym mieszkał w Wielkiej Brytanii, zacząłbym mówić płynnie w miesiąc! Ważne jest tylko przekazanie informacji, kto będzie zwracał uwagę na błędy?

Te i inne obiegowe opinie skutkują najczęściej porzuceniem nauki języka, a przecież wiele z nich to tylko powtarzane jak mantra mity.Fakt: Nauka wymaga systematyczności

Niezależnie od przyjętej metody, bardzo ważne jest systematyczne uczenie się zwrotów i gramatyki. Osoba, która spędzi na rozwijaniu słownictwa 15 minut dziennie, lepiej przyswoi wiedzę, niż taka, która poświęca na to jednorazowo osiem godzin w miesiącu. Przyzwyczajenie się do systematycznej nauki jest ważne, można to zrobić metodą wskazaną przez Charlesa Duhigga w książce „Siła nawyku”, gdzie autor opisuje pętlę wiodącą od wskazówki, przez wykształcenie zwyczaju do nagrody. Równie skutecznym sposobem okazuje się być dołączenie do grupy w szkole językowej – spotkanie z innymi uczniami zachęca do sukcesywnego udziału w zajęciach i przerabiania materiału w domu.

Mit: Języka można nauczyć się tylko za granicą

Podczas pobytu w Londynie o wiele łatwiej jest przyswoić sobie wiele zwrotów angielskich w codziennych sytuacjach. Mimo to wielu Polaków, jadąc np. do pracy na Wyspy Brytyjskie, otacza się osobami mówiącymi po polsku, co nie wymusza u nich konieczności nauki obcojęzycznego słownictwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poznanie w Polsce konstrukcji zdaniowych niezbędnych w codziennej komunikacji. Takie przygotowanie pomoże rozwinąć zdolności językowe m.in. podczas wyjazdu na zorganizowany kurs zagraniczny. Uczniowie, którzy z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić, powinni uczęszczać na zajęcia z native speakerami, czyli nauczycielami, dla których angielski jest mową ojczystą.Fakt: Zarówno mówienie i słuchanie są ważne podczas nauki

Są osoby, które uważają, że najważniejsze w poznawaniu języka jest to, by nauczyć się przekazywać informacje. Przedkładają to ponad znajomość zasad gramatycznych i umiejętność słuchania. Z kolei nie mniej uczniów twierdzi, że rozumie słowa, zdarza im się nawet oglądać ze zrozumieniem filmy bez napisów i lektora, ale gdy mają coś powiedzieć po angielsku, nie robią tego z obawy przed popełnieniem błędu. Najlepiej znaleźć złoty środek między tymi postawami i poświęcać czas zarówno na doskonalenie zwrotów ułatwiających komunikację, jak i przykładać się do odbierania informacji, np. podczas odsłuchiwania nagrań i oglądania filmów. W ten sposób można osiągnąć poziom, na którym mowa nie będzie przesycona rażącymi błędami wynikającymi z nieznajomości gramatyki lub niezrozumienia rozmówcy.

Mit: Szkoły językowe są tylko dla młodych 

Nauka jest ważna dla ludzi w każdym wieku. Najczęściej języka obcego uczą się dzieci w latach szkolnych, co nie znaczy, że dorosłym angielski nie przyda się w pracy. Niewiele osób bierze pod uwagę, że także seniorzy, aby ćwiczyć umysł, mogą z powodzeniem poznawać ciekawe zwroty i słówka. Poszukując dobrej szkoły, warto zdecydować się na taką placówkę, która zapewni podział na grupy wiekowe, co zapewni uczniom komfortowe przyswajanie wiedzy wraz z ludźmi o podobnych potrzebach. Takie warunki panują podczas zajęć w www.bydgoszcz.inthouse.pl

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.