Przejdź do głównej zawartości

W jaki sposób wapno pomaga na alergie?


Kiedy dziecko dostaje wysypki, zaczyna kichać lub kaszleć rodzice podają mu wapno, które ma pomóc na objawy alergiczne. Jednak coraz częściej pojawia się pytanie, czy rzeczywiście ten suplement diety jest w stanie wyeliminować symptomy uczulenia? Jeśli tak, to jak działa? Dziś kilka słów na ten temat.


Czy wapno leczy alergię?

Przez dziesiątki lat ludzie wierzyli, że na wysypki i zaczerwienienia związane z uczuleniem najlepszym lekarstwem jest wapno. Dziś wiadomo, że mieli rację, ale tylko w niewielkim stopniu. Z najnowszych badań wynika, że calcium nie leczy alergii, jednak warto je podawać jako preparat wspomagający terapię antyalergiczną.

Jak działa calcium?

Jedna z teorii powstawania alergii mówi, że towarzyszące jej symptomy są wynikiem zaburzenia gospodarki jonów wapnia. Idąc tym tropem można przypuszczać, iż przyjmując wapno uzupełnia się niedobory tego jonu, co powinno niwelować objawy uczulenia. Choć hipoteza ta nie do końca pokrywa się z prawdą, to bez wątpienia przyjmowanie calcium zmniejsza natężenie uciążliwych objawów alergicznych.

Mechanizm jonów wapnia

W ludzkim organizmie jony wapnia spełniają wiele funkcji. Umożliwiają budowę i rekonstrukcję kości, wpływają na prawidłową pracę serca, a także uszczelniają naczynia krwionośne. Ostatnie zadanie ma istotne znaczenie w przypadku leczenia objawów alergii. Szczelne naczynia krwionośne zmniejszają ryzyko wysięków, co wpływa na możliwość powstawania obrzęków i innych powikłań.

Jakie wapno wybrać?

Obecnie w aptekach można kupić wiele różnych suplementów diety oraz leków zawierających wapń. Większość dostępnych preparatów ma bardzo podobny skład. Dlatego też wybierając farmaceutyk dobrze jest kierować się przede wszystkim preferowanym sposobem jego przyjmowania. Medykamenty z wapniem najczęściej występują w postaci syropów, kapsułek oraz tabletek musujących. Te ostatnie są najpopularniejsze, zwłaszcza w przypadku małych pacjentów, ze względu na łatwy sposób podania i dobrą przyswajalność.

Najnowsze badania wskazują, że samym wapnem uczulenia nie uda się wyleczyć i nie należy mieć złudzeń, że alergia po przyjęciu tabletki czy syropu ustąpi. Aczkolwiek przy dokuczających objawach warto sięgnąć po ten suplement diety, ponieważ na jakiś czas złagodzi nieprzyjemne objawy.

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.