Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego hormony powodują tycie?


Mimo ogromnego samozaparcia i wielu prób nie udało Ci się schudnąć? Niewykluczone, że winę za taki stan rzeczy ponoszą hormony. Tego typu zaburzenia  to przede wszystkim przypadłość dotykająca kobiety. Wiele pań cierpi na spowolniony metabolizm i nieokiełznane napady głodu powodowane przez ciążę, PMS, menopauzę albo nadmiar stresu. Jakie hormony są odpowiedzialne za tycie? Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować przyrost wagi? Odpowiedzi na te i inne pytania najdziesz w poniższym artykule.

Które hormony są groźne dla naszej sylwetki?

Estrogen jest żeńskim hormonem płciowym. Podczas menopauzy zmniejsza się jego poziom – dostarczają go wówczas komórki tłuszczowe, które odpowiadają za pozyskiwanie tłuszczu z kalorii. Stąd też wiele kobiet w okresie przekwitania ma problemy z wagą. Menopauza ogranicza również wytwarzanie innego hormonu, zwanego progesteronem. Prowadzi to często do wzdęć i zatrzymywania wody w organizmie, co oznacza pojawienia się dodatkowych kilogramów i uczucia ciężkości.

Insulina odpowiada za regulację ilości tłuszczu i węglowodanów, pozwalając na wykorzystywanie glukozy. Jej podwyższony poziom może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, ale i do przyrostu masy ciała. Bardzo wiele kobiet zmaga się też z hormonem tarczycy. Niedoczynności tego gruczołu towarzyszy często przybieranie na wadze, a poza tym: ciągłe zmęczenie, zaparcia, suchość skóry i przejmujące uczucie zimna.

Podwyższony poziom kortyzolu, znanego jako hormon stresu, wpływa na większy apetyt. Stąd już tylko krok dzieli nas od pojawienia się niechcianych kilogramów. Jak tego uniknąć? Najlepszym sposobem jest dbanie o higienę snu, jego odpowiednią ilość oraz unikanie stresujących sytuacji. Zaburzenia hormonalne (np. PCOS) mogą też powodować gwałtowny wzrost testosteronu, który powoduje przyrost masy mięśniowej, pojawienie się trądziku, zarostu, a nawet zaburzeń miesiączkowania. Jego wahania potrafią nawet doprowadzić do bezpłodności.

Jak jest z antykoncepcją?

Także hormony obecne w pigułkach antykoncepcyjnych wywierają wpływ na naszą wagę. Mogą one powodować zatrzymywanie wody i sodu w organizmie, co zazwyczaj wiąże się z przytyciem o 2-3 kilogramy. Trzeba jednak przyznać, że zwykle da się zwalczyć te dolegliwości spożywaniem dużej ilości płynów i odpowiednią dietą. Poza tym niektóre tabletki zawierają specjalny czynnik odwadniający, który zapobiega tego typu problemom.

Negatywne oddziaływanie antykoncepcji hormonalnej wzmaga się w przypadku kobiet otyłych lub z tendencją do nadwagi. Przykładowo, z uwagi na wysoki poziom enzymów wątrobowych, organizm szybciej pozbywa się hormonów z krwi i magazynuje je w tkance tłuszczowej. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność, ponieważ tabletki mogą okazać się niewystarczająco skuteczne.

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.