Przejdź do głównej zawartości

Jak pić i na co pomaga czystek? Stosowanie i przeciwwskazania


Czystek jest ziołem, któremu przypisuje się liczne lecznicze i prozdrowotne właściwości. Ostatnimi czasy napary z czystka cieszą się olbrzymią popularnością. Na co pomagają? W jaki sposób je stosować? Czy istnieją przeciwwskazania do ich spożywania?

Jakie korzyści daje picie czystka?

Ziele jest szczególnie doceniane za pozytywny wpływ na odporność. Zawiera czynne substancje, które skutecznie wzmacniają nasz układ immunologiczny, działając pod tym względem kilka razy lepiej od zachwalanej zielonej herbaty. Co jeszcze warto wiedzieć o jego właściwościach? Czystek:
- zapewnia nam dodatkowy zastrzyk energii,
- oczyszcza i wzmacnia nasz organizm, 
- działa antyalergicznie i antywirusowo,
- pomaga likwidować trądzik, łupież, grzybicę i łuszczycę,
- przeciwdziała miażdżycy,
- pomaga leczyć infekcje górnych dróg oddechowych oraz prostatę,
- zwalcza zakrzepy i zatory,
- usprawnia gojenie się ran,
- wspomaga walkę ze złym cholesterolem,
- niweluje nieprzyjemny zapach potu,
- wybiela szkliwo,
- wspiera usuwanie z organizmu metali ciężkich.

Sporządzanie naparu krok po kroku

Czystek przygotowuje się z gotowej mieszanki lub sporządza od początku do końca samodzielnie. Jest on powszechnie dostępny – sprzedaje się go w aptekach, przez internet, w sklepach ze zdrową żywnością oraz dobrze zaopatrzonych hipermarketach. Warto wybrać ten w postaci suszonych liści – grubo zmielony susz w torebkach ekspresowych często zawiera gałązki krzewu i nie jest tak dobroczynny dla naszego organizmu. 

Żeby przyrządzić napar, należy posiekać drobno liście czystka, wrzucić je do garnka i zalać wrzątkiem. Następnie gotować pod przykryciem przez kwadrans i nie doprowadzać do wrzenia. W dalszym ciągu przygotowany wywar powinien 'odpocząć' pół godziny. Kiedy wystygnie, należy go odcedzić i wypić pozostały płyn. Jedna porcja na dobę powinna przynieść oczekiwane rezultaty, przy czym zaleca się picie nawet dwóch lub trzech kubków napoju dziennie (w porcjach po około 100 ml). Pozostałe liście można wykorzystać do przygotowania kolejnego – równie aromatycznego wywaru. 

Liście czystka zamiast herbaty!

Napar z czystka działa napotnie i rozgrzewająco, a smakuje podobnie jak earl grey. Dobrze współgra z miodem, imbirem i cytryną. Stanowi idealną, zdrowszą alternatywę dla klasycznych herbat – nie zawiera teiny, za to wykazuje bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Należy go pić zaraz po przygotowaniu i zachować cierpliwość. Po trzech miesiącach systematycznego spożywania czystka można dostrzec duże zmiany w samopoczuciu czy stanie uzębienia. Pierwsze efekty będą prawdopodobnie widoczne już po miesiącu. Po roku regularnego stosowania warto przez chwilę odpocząć od picia tego zioła.

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.