Przejdź do głównej zawartości

Profilaktyka chorób słuchu, a aparat słuchowyZmysły są dla nas podstawowym aparatem rozróżniania bodźców zewnętrznych i poznawania świata. Każdy z nich ma określony narząd, umożliwiający reakcję na poszczególne impulsy. Choć w życiu codziennym nie przykładamy wysokiej wagi do ich obecności – ponieważ jest to dla nas rzeczą naturalną – warto czasem pochylić się nad ich specyfiką i zastanowić się, czy poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi.


Na pierwszy rzut oka uszy są organem o dosyć nietypowym kształcie, który służy do odbierania dźwięków ze świata zewnętrznego. Jeśli jednak przyjrzymy się im dokładnie, zauważamy że stanowią złożony i skomplikowany narząd, przenoszący nas codziennie do krainy dźwięków. Choć od ich prawidłowego funkcjonowania zależy nasz niemal cały sposób postrzegania świata, to nadal poświęcamy im za mało uwagi, ograniczając dbanie o nie do sporadycznego czyszczenia.

Znaczenie badań profilaktycznych

Często w kwestii dbania o zdrowie zapominamy o profilaktyce, odwiedzając lekarza dopiero w razie niepokojących objawów. Tę tendencję doskonale obrazuje przypadek słuchu, o który z własnej woli nie troszczymy się właściwie wcale. Wyjątkiem są okresowe badania lekarskie, które spora część osób musi powtarzać ze względu na szkodliwe warunki pracy.

Wielu z nas bagatelizuje pierwsze sygnały, które powinny być już impulsem do działania. Odkładając sprawę na bliżej nieokreślone jutro zmniejszamy szansę na postawienie diagnozy wtedy, kiedy nie jest jeszcze za późno. W następstwie zaniedbania niekiedy jedynym skutecznym rozwiązaniem jest aparat słuchowy.

Jak zadbać o narząd słuchu?

Oprócz skupienia się na obserwacjach istotne jest też wprowadzenie dobrych nawyków. Szacuje się, że nawet co trzeci dorosły Polak cierpi na niedosłuch przynajmniej jednego ucha. Tempo, jakość i warunki współczesnego życia spowodowały, że schorzenie to należy już do chorób cywilizacyjnych, których częstotliwość występowania nieustannie wzrasta. Aparat słuchowy nie musi być jednak przykrą koniecznością, jeśli w porę zaczniemy dbać o słuch.

W profilaktyce niedosłuchu kluczowym elementem jest unikanie nadmiernego i długotrwałego hałasu. Niestety w dzisiejszych czasach, gdzie na każdym kroku towarzyszy nam miejski zgiełk, dźwięk syren, głośna muzyka z przenośnych odtwarzaczy i notorycznie włączony telewizor, nie jest to takie proste. Najważniejsze jest zaprzyjaźnienie się z ciszą oraz ograniczenie przebywania w hałasie lub zrezygnowanie z głośnego słuchania muzyki i oglądania telewizji. Duże znaczenie ma też dodatkowa ochrona podczas pracy w szkodliwych warunkach, z którą na co dzień mają do czynienia policjanci, strażacy, rolnicy czy pracownicy fabryk i hal produkcyjnych.

Niedosłuch - co dalej?


Choć teoretycznie doskonale wiemy, co szkodzi naszemu aparatowi słuchu, często bagatelizujemy problem, będąc przekonanym, że akurat mnie to nie spotka. To naiwne myślenie doprowadza nas jednak nie dalej, niż do gabinetu lekarskiego. Z drugiej strony warto pamiętać, że aparat słuchowy to kompaktowe, wysoce zaawansowane i niezwykle pomocne urządzenie, które zazwyczaj jest jednak ostatecznością. Obecnie dostępnych jest też wiele środków farmakologicznych o wysokiej skuteczności, a duża część pacjentów zostaje poddana nowoczesnych zabiegom chirurgicznym. Dzięki temu nawet osoby uskarżające się na problemy ze słuchem, mają szansę na normalne, komfortowe życie. 

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.