Przejdź do głównej zawartości

Testy genetyczne i serologiczne – najważniejsze różnice


Od kilkunastu lat mamy niewyobrażalny postęp w diagnostyce wielu chorób. Na rynek wkroczyła nowa era diagnostyki – testy genetyczne. Dziś badania DNA służą nie tylko do określania pokrewieństwa, czy analizowania śladów zbrodni. Przy pomocy analiz DNA można zdiagnozować infekcje bakteryjne, co jest sporym osiągnięciem i daje sporą przewagę nad testami serologicznymi. Dlaczego? 

Niedokładność serologicznych metod

Do tej pory stosowane badanie DNA opierało się głównie na serologicznej technice Western Blot lub ELISA. To dość skuteczne metody diagnostyczne, jednak są obarczone wieloma błędami. Polegają one na oznaczeniu przeciwciał w surowicy krwi za pomocą swoistych antygenów skierowanych przeciwko tym przeciwciałom. Aby wynik był wiarygodny – we krwi muszą występować przeciwciała. Nasz układ immunologiczny jest niezwykle skomplikowany. Do wytworzenia przeciwciał potrzeba często sporo czasu. W przypadku zakażenia boreliozą do wytworzenia przeciwciał dochodzi zazwyczaj po 4-6 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza. To bardzo długi czas, który bakteria wykorzystuje na rozprzestrzenienie się po organizmie. Może w tym czasie narobić sporo szkód, a to właśnie czas jest kluczowym czynnikiem decydującym o skuteczności terapii. Warto dodać, że serologiczne testy serologiczne często są obarczone wynikami fałszywie negatywnymi, co oznacza, że nie zawsze brak przeciwciał świadczy o braki choroby. Dodatkowo nasz organizm wytwarza kilka klas przeciwciał, co również nie zawsze jest brane pod uwagę przy wykonywaniu testów.

Nowa jakość w świecie medycyny

Testy genetyczne na podstawie badań DNA są znacznie bardziej dokładne, bowiem identyfikują bezpośrednio materiał genetyczny patogenu. Można je wykonać już kilkanaście godzin od ukąszenia. Im szybciej – tym lepiej, ponieważ borrelia dość szybko wnika do tkanek gospodarza i tam się osiedla. Czułość tej metody to niemal 100%, nie istnieje tutaj coś takiego jak wyniki fałszywie pozytywne czy negatywne, dlatego rezultat jest podstawą do wprowadzenia skutecznej terapii. Oczywiście testy genetyczne oparte o technikę PCR służą nie tylko do diagnostyki chorób odkleszczowych. Są niezwykle użyteczne w diagnozowaniu infekcji dróg moczowo-płciowych, które dziś są prawdziwą plagą i bardzo często nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji tj. poronienia, czy niepłodności.

Testy genetyczne przyszłością badań DNA

Genetyczna diagnostyka molekularna czerpie wiedzę z najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych. Pozwala zarówno na identyfikacje chorób pasożytniczych, bakteryjnych, jak i tych uwarunkowanych pojedynczymi mutacjami w obrębie naszego DNA. Powstaje również coraz więcej testów badających mutacje, które mogą stanowić podłoże chorób nowotworowych. Dostępność usług w zakresie diagnostyki molekularnej na polskim rynku z roku na rok jest coraz większa, a jej koszty są coraz niższe. Instytuty badawcze, oferujące tego typu usługi, znajdują się właściwie w każdym mieście wojewódzkim, a testy genetyczne coraz częściej stanowią część standardowej praktyki diagnostycznej.

Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.