Przejdź do głównej zawartości

Jak zadbać o zdrową wątrobę?


  
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów naszego ciała. Jej funkcje są niedocenianie. Odpowiada za filtrację i neutralizacje toksyn, magazynuje witaminy i minerały, sprawia, że substancje odżywcze są prawidłowo przyswajane przez nasz organizm. Produkuje żółć, która jest niezbędna do trawienia tłuszczu. Dba także o prawidłowy detoks hormonów, dzięki czemu nasz organizm jest w homeostazie. Mimo sporych właściwości regeneracyjnych, nasze wątroby są dziś bardzo przeciążone. Powinniśmy zdecydowanie lepiej zadbać o nią. Według medycyny chińskiej wątroba jest jednym z trzech narządów, które ściśle ze sobą współpracują. Należą do nich także: śledziona i płuca. Bardzo często u osób, które mają problemy z wątrobą sen jest bardzo przerywany. Wybudzanie między 2 a 3 w nocy może być związane z chorą wątrobą. Najbardziej naszej wątrobie szkodzą: alkohol – bo wyczerpuje rezerwy silnego i niezwyciężonego glutationu oraz witaminy z grupy B, przetworzone, śmieciowe żarcie – pozbawione substancji odżywczych, a za to napakowane chemikaliami i dodatkami po brzegi, toksyny środowiskowe – metale ciężkie, chemikalia w kosmetykach i środkach czystości (szacuje się, że w przedmiotach codziennego użytku ponad 1500 składników rakotwórczych występuje, albo i więcej). To wszystko bardzo obciąża naszą wątrobę i sprawia, że nie nadąża ona z usuwaniem toksyn. Dodajmy do tego duże ilości syropu glukozowo-fruktozowego i stłuszczenie mamy jak w banku. Jak zatem dbać o wątrobę?

  Najlepiej ograniczyć alkohol do minimum i zacząć spożywać żywność jak najmniej przetworzoną (a najlepiej w ogóle). Dobrze jest ograniczyć także żywność zawierającą dużo mikotoksyn tj. orzechy i rośliny strączkowe. W ramach lekkiego detoksu świetnie sprawdzą się soki warzywne – z selera, marchwi, szpinaku i imbiru. Wątroba bardzo lubi także warzywa takie jak kapusta i brokuły, które zwiększają ilość enzymów wątrobowych neutralizujących toksyny rakotwórcze. Dobrze sprawdzi się także awokado, które zwiększa produkcję glutationu – silnego antyoksydantu. Jabłka pełne są pektyn, które usuwają toksyny z jelit. Woda z cytryną na czczo alkalizuje krew i wspiera detoks wątroby. Gorzka czekolada także będzie działać antyoksydacyjnie (taka 85% kakao minimum). Warto dodać, że na wątrobę najlepsza jest..wątróbka! Wątróbka zwierzęca bogata jest w składniki niezbędne dla dobrej pracy wątroby tj. koenzym Q10, glutation, czy kosmiczne wręcz dawki witaminy A. Z ziół wspomagająco działa ostropest, zielona herbata i napar z korzenia łopianu. Z suplementów warto zainwestować w chlorelle, która wypłukuje z organizmu metale ciężkie i inne toksyny.

  Na koniec warto wspomnieć, że u osób z nadwagą oczyszczenie wątroby jest priorytetem. Bez tego nie będą w stanie gubić zbędnych kilogramów. Wątroba jest głównym narządem do spalania tłuszczu, a jednocześnie jest to również nasz  główny narząd detoksykacji. Tak więc, gdy wątroba jest przytłoczona  toksynami – nie może dobrze pracować w kategorii swojej drugiej specjalizacji, czyli spalania tłuszczu. Skoro tylko musi nieustająco odtruwać stale zatruwane trzewia, to nie ma już siły sprawczej na trzymanie sensownej wagi ciała. Zrobisz się zdecydowanie lżejszy, gdy odtrujesz swoją wątrobę.


Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.