Przejdź do głównej zawartości

Rak jelita grubego, a dieta

     
    Nowotwory jelit stają się coraz bardziej powszechne. Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Europie. Zazwyczaj rokowania są kiepskie, ze względu na diagnostykę w późnym stadium. Co roku diagnozowany jest u ponad 400 tysięcy Europejczyków. Rak jelita grubego może umiejscowić się w każdej części tego jelita, najczęściej rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy. Rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości. Brzmi nieciekawie, prawda? Rak jelita grubego jest nowotworem, który nie jest dziedziczny. Fundujemy go sobie na własne życzenie. Za przeszło 90% nowotworów jelit odpowiada niewłaściwa dieta.

    Skoro zła dieta jest przyczyną raka, kto czemu dobra dieta nie miałaby być lekarstwem? Dlaczego głośno się o tym nie mówi? Czy widział ktoś reklamę w telewizji namawiającą do zdrowej diety chroniącej przed rakiem jelita grubego? Nie? A wiadomo dlaczego tak się dzieje? A no wiadomo.

    Niedawno amerykańska Food and Drug Administration zatwierdziła nowy lek na przerzutowego raka jelita grubego. Lonsurf jest kombinacją dwóch leków triflurydyny i tipiracilu. Najczęstsze działania niepożądane tego leku to: zagrażająca życiu niedokrwistość, zmniejszenie liczby białych krwinek, niezbędnych przeciwko infekcjom i płytek krwi, osłabienie fizyczne i skrajne zmęczenie. Lek powoduje także nudności, zmniejszenie apetytu, biegunkę, wymioty, bóle brzucha i gorączkę. Jaka jest jego skuteczność? W randomizowanym z podwójnie ślepą próbą badaniu u 800 pacjentów (wcześniej leczonych) z zaawansowanym rakiem jelita grubego stwierdzono po leczeniu Lonsurfem przeżycie 7,1 miesięcy w porównaniu do 5,3 miesięcy z tymi, którzy przyjmowali placebo. Innymi słowy, lek przedłuża życie o okres krótszy niż dwa miesiące.

    Jaki z tego morał? Czy rzeczywiście lepiej jest siedzieć na tyłku przed telewizorem z paczką chipsów w oczekiwaniu aż firmy farmaceutyczne wynajdą lek na raka? Czy naprawdę wolimy żyć w nieświadomości? A może weźmiemy odpowiedzialność za swoje życie i zaczniemy zapobiegać?

Jakie pożywienie chroni nas przed rakiem jelita grubego?

1. Orzechy
Na podstawie metaanalizy 36 badań obserwacyjnych stwierdzono, że jedzący najwięcej orzechów mieli o 24% mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

2. Zielone warzywa liściaste
Zielone liście warzyw są bogate w magnez. W metaanalizie ośmiu prospektywnych badań opublikowanych w European Journal of Clinical Nutrition, najwyższe średnie spożycie magnezu było związane z 11% zmniejszeniem ryzyka raka jelita grubego w porównaniu z najniższym średnim spożyciem.
Inne dobre źródła magnezu to kakao, suszone wodorosty, brokuły, fasola, soczewica, , migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, nasiona sezamu i awokado.

3. Śliwki
Naukowcy z Texas A & M University i University of North Carolina wykazali, że dieta zawierająca suszone śliwki może pozytywnie wpłynąć na mikroflorę jelitową. Poprzez promowanie dobrych bakterii w całej okrężnicy, suszone śliwki zmniejszają ryzyko zmian przedrakowych. Naukowcy sugerują, że regularne jedzenie śliwek może być realną strategią dietetyczną, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

4. Kurkuma
Kurkumina z kurkumy jest potężnym przeciwnowotworowym składnikiem odżywczym. Badania laboratoryjne wykazały, że kurkumina silnie wywołuje zaprogramowaną śmierć komórki w komórkach raka jelita grubego. Jak wiadomo komórki rakowe, tym różnią się od zdrowych, że są nieśmiertelne – dzielą się bez ograniczeń. Badacze uważają, kurkumina mogą mieć potencjał terapeutyczny w leczeniu raka okrężnicy, w szczególności w przypadku nowotworów, które są oporne na konwencjonalną chemioterapię. Jest również istotnym składnikiem diety w profilaktyce raka jelita grubego.

5. Ananas
Bromelaina jest enzymem trawiennym w rdzeniu ananasa. Okazała się lepsza niż wysoce toksyczny środek chemioterapii 5-fluorouracyl jako czynnik przeciwnowotworowy w przedklinicznych badaniach. Jedno z badań na zwierzętach wykazało, że picie świeżego, lub mrożonego soku ananasowego jednak niepasteryzowanego z aktywnymi enzymami bromelainy zmniejsza stan zapalny związany z nieprawidłowymi wzrostami jelita grubego.

6. Kimchi
Kimchi jest tradycyjną fermentowaną potrawą z Korei. Jest to pokarm pełen probiotyków, które są znane z zapobiegania wystąpienia nowotworu jelita grubego. Gdy koreańscy badacze dodali wyciąg z jemioły do Kimchi, okazało się, że owa kombinacja hamuje wzrost ludzkich komórek raka jelita grubego o 80%. Badacze uważają, że przeciwnowotworowe działanie Kimchi jest głównie spowodowane regulacją apoptozy komórek nowotworowych i hamowaniem stanów zapalnych.

7. Zielona herbata i pietruszka
Niemieccy naukowcy przetestowali mieszaninę flawonoidów na 36 pacjentów z resekcją raka jelita grubego i 51 pacjentów z usuniętymi polipami jelita grubego. Jedna grupa pacjentów otrzymywała dzienną dawkę 20 mg apigeniny i 20 mg epigallocathechin-gallat (EGCG). W ciągu od trzech do czterech lat pacjenci z rakiem okrężnicy otrzymujący flawonoidy nie mieli nawrotów, w porównaniu z 20% nawrotów w grupie kontrolnej bez flawonoidów. Analogicznie polipy powtórzyły się u 7% leczonych pacjentów w porównaniu z 47% w grupie kontrolnej. EGCG jest silnym przeciwutleniaczem w zielonej herbacie. Apigenina to flawonoid, który możemy znaleźć w pietruszce, selerze i karczochach. Inne źródła to rozmaryn, oregano, tymianek, bazylia, kolendra, rumianek, i goździki.

8. Winogrona
Dieta bogata w owoce, warzywa i resweratrol (pochodzącye z winogron) związana jest z obniżoną częstotliwością występowania raka jelita grubego. Badania pokazują, że resweratrol hamuje szlak sygnałowy aktywowany w ponad 85% przypadków raka jelita grubego. 30 uczestników badania było na diecie z niskim poziomem resweratrolu. Następnie ludzie ci zostali podzieleni na trzy grupy przyjmujące 1/3 do pół kilograma winogron dziennie przez dwa tygodnie. Markery nowotworowe zmniejszyły się po spożyciu winogron. Po zjedzeniu winogron markery u osób powyżej 50 roku życia zmniejszyły się do poziomu obserwowanego u młodszych uczestników. Naukowcy uważają, że nawet krótkoterminowe spożycie 1/3 do pół kilograma winogron dziennie może zredukować ryzyko mutacji zdarzeń mogących ułatwić rozwój raka jelita grubego. Codziennie jedzenie winogron może odgrywać rolę w profilaktyce raka jelita grubego u osób z grupy wysokiego ryzyka.

9. Czarnuszka
Badania wykazują, że wyciąg z nasion czarnuszki ma bardziej korzystne działanie niż 5-fluorouracyl chemoagent w hamowaniu rozwoju raka jelita grubego, bez żadnych skutków ubocznych. Badania na zwierzętach potwierdzają, że olej z czarnuszki ma znaczące działanie hamujące na raka jelita grubego.

Źródło: http://www.pepsieliot.com/Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.