Przejdź do głównej zawartości

Zbadaj swoje nerki – dowiesz się w jakim stanie jest twoje serce!

 
  Prosty pomiar funkcjonalności nerek i ocena ich uszkodzenia stanowi dobry wskaźnik prognostyczny w ocenie zdrowia serca. Pozwala oszacować ryzyko zawału serca i udaru niedokrwiennego, znacznie lepiej niż poprzez pomiar ciśnienia krwi i cholesterolu.


  Badania zostały opisane w Lancet Diabetes and Endocrinology 29 maja. Naukowcy stwierdzili, że dane przez nich uzyskane mogę być niezwykle pomocne w oszacowaniu, którzy pacjenci są bardziej narażeni na choroby serca. Dzięki temu będą mogli zmienić tryb życia – wprowadzić odpowiednią dietę i odpowiednią dawkę ruchu – zanim układ krwionośny zacznie szwankować. I co najważniejsze takie informacje są dostępne dla wielu pacjentów. Wystarczy wykonać proste i tanie badania tj. poziom kreatyniny w moczu, który pozwala oszacować funkcjonalność naszych nerek. Zbyt wysoki poziom kreatyniny oznacza, że nasze nerki są przeciążone np. na skutek przyjmowania zbyt wielu leków, albo na skutek zatrucia toksynami. Świetnym badaniem jest tez przesączanie kłębuszkowe (GFR),  które pozwala określić czynność wydzielniczą nerek.  W praktyce wartość przesączania kłębuszkowego wylicza się (jest to wówczas eGFR - estimated GFR), posługując się stężeniem kreatyniny w surowicy i odpowiednimi wzorami.  Kolejny zalecany test to zbadanie poziomy albuminy w moczu, której wysoki poziom powiązany jest z uszkodzeniem kłębuszków nerkowych. Testy te są wykonywane często u pacjentów z podejrzeniem cukrzycy.

   Należy uświadomić lekarzom, że zlecając takie podstawowe badania – powinni wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Pomiar cholesterolu i ciśnienia krwi są dobrymi badaniami, ale nie doskonałymi. Mierząc parametry dotyczące funkcjonowania nerek możemy przewidzieć ryzyko zachorowania na choroby serca w dalszej przyszłości.

   Przeanalizowano dane pobrane z 24 badań na ponad 637 000 pacjentów, którzy nie mieli w karcie leczenia chorób układu krwionośnego. Badano wyniki testu Eger i poziomy albuminy. Oba pomiary dostarczały wyraźnych wskazówek na temat stanu układu krwionośnego, a także pokazywały ryzyko wystąpienia śmierci z powodu zawału serca, jednak pomiary albuminy okazały się nieco lepszym wskaźnikiem. Osoby z chronicznymi chorobami nerek są dwukrotnie bardziej narażone na choroby serca, oraz co najmniej połowa z nich umrze z powodu zawału serca, zanim osiągnie niewydolność nerek.

   Biologiczny mechanizm wiążący niewydolność nerek z chorobami serca nie został całkowicie jeszcze zbadany. Jednak najpewniej wówczas nie dochodzi do filtracji toksyn i płynów ustrojowych, przez co zatruta krew krąży w ustroju powodując szkody.

Źródło: Johan Ärnlöv, MD et al. Estimated glomerular filtration rate and albuminuria for prediction of cardiovascular outcomes: a collaborative meta-analysis of individual participant dataLancet Diabetes and Endocrinology, May 2015 DOI: 10.1016/S2213-8587(15)00040-6


Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.