Przejdź do głównej zawartości

Akredytacja - potwierdzone opinie o laboratorium

     
      W Polsce obecnie funkcjonuje bardzo wiele laboratoriów badawczych. Nic w tym dziwnego – testy genetyczne zyskują coraz większą popularność. Mimo, iż nadal najczęściej wykonywanymi analizami DNA są testy na ojcostwo i testy kryminalistyczne, to na rynku mamy dostęp do całej masy testów diagnostycznych: od chorób jednogenowych, aż po całe panele genetyczne badające predyspozycje do wielu rodzajów nowotworów. Ostatnio w prasie i mediach pojawia się wiele artykułów, które podważają wiarygodność badań genetycznych. Wiele laboratoriów nie tłumaczy wyników badań, nie oferuje porady specjalisty i oferuje testy genetyczne zamawiane jedynie „przez internet”. Nikt nie wie w takim przypadku, co dzieję się z próbkami DNA. Dlatego należy być czujnym! Złotym standardem i wyznacznikiem jakości badań są akredytacje. W przypadku badań laboratoryjnym – powinniśmy wybierać takie, które spełniają normę ISO 17025. Dlaczego?


      Badania genetyczne to bardzo skomplikowany proces. Cała procedura obejmuje wiele etapów, w tym między innymi: dokładną izolację DNA, powielanie materiału genetycznego, które wymaga doboru odpowiednich starterów, czy wreszcie interpretację wyników, która powinna być przeprowadzona przez odpowiednio wyszkolonych fachowców. Akredytacja – czyli zdobycie globalnego certyfikatu rzetelności podejmowanych badań – jest symbolem prestiżu dla każdego laboratorium, które ją posiada. Norma ISO/IEC 17025 jest przeznaczona do stosowania przez laboratoria, które poprzez wdrożenie systemu zarządzania jakością potwierdzają kompetencje świadczonych przez siebie usług badawczych. Spełnienie tych wymagań umożliwia uzyskanie akredytacji Polskiego Centrum Akredytacyjnego. Norma składa się z dwóch części: części dotyczącej zarządzania laboratorium oraz części technicznej dotyczącej wymagań technicznych dla metod badań lub wzorcowań.

    Wdrożenie systemu zarządzania jakością to spore wydatki dla laboratorium. Koszty akredytacji laboratorium wg ISO/IEC 17025 zwykle oscylują wokół kilkunastu tysięcy złotych. Jest więc to spora inwestycja. Nie byłaby opłacalna, gdyby nie szereg korzyści, jakie z niej płyną. A są to:

 • Prestiż – zarówno certyfikaty, jak i sprawozdania z badań, czy raporty z kontroli wydawane przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA), są uznawane na całym świecie,
 • Wiarygodne wyniki badań – akredytacja gwarantuje pewne wyniki w sektorach związanych z zdrowiem, bezpieczeństwem i środowiskiem,
 • Zaufanie klientów – certyfikaty wydawane przez PCA to gwarancja jakości, są one także niepodważalnym argumentem przy wyborze placówki badawczej.
 • Udział placówki w ważnych decyzjach – na podstawie wiarygodnych wyników badań, mogą być podejmowane ważne decyzje np. w sprawie ochrony środowiska,
 • Wzorowa organizacja pracy - akredytacja zapewnia precyzyjne pomiary i badania przeprowadzane zgodnie z najlepszą praktyką, ogranicza liczbę wyrobów wadliwych, obniża koszty kontroli i produkcji oraz umożliwia wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
 • Wzmocnienie pozycji na rynku – akredytacja może posłużyć, jako środek umożliwiający dostęp do rynków eksportowych w Europie, USA, Kanadzie, Japonii i innych krajach świata.

     Oprócz akredytacji nadawanej przez PCA, prestiż placówki zwiększa także udział w tzw. badaniach biegłości organizowanych przez renomowane organizacje zagraniczne tj. GEDNAP (Niemcy). Certyfikat GEDNAP przyznawany jest przez Zrzeszone Niemieckie Instytuty: Kryminalistyki i Medycyny Sądowej i stanowi potwierdzenie najwyższej jakości wykonywanych ekspertyz kryminalistycznych.

W Polsce oba wyżej wymienione certyfikaty posiada m.in.:
Komentarze

 1. Nigdy nie lubiłam chodzić do lekarza. Na samą myśl o czekaniu na wizytę robiło mi się źle. I jeszcze te długie kolejki przed gabinetem. Nie miałam jednak wyjścia. Babcia zmarła na raka, niedawno wykryli go u mojej mamy. Przestraszyłam się, że taki los może też spotkać mnie. „Wiecie jak to jest... Kiedy coś zaczyna Was dotyczyć to wyszukujecie opinie, dodatkowe informacje jakie jest prawdopodobieństwo, że Ty też możesz zachorować. Wtedy też pierwszy raz zerknęłam się z badaniami DNA. Nie wiedziałam co wybrać, zdania i opinie były różne. Chciałam też znaleźć informacje czym jest ta akredytacja. Tak oto znalazłam się na tym blogu i pierwszy raz usłyszałam o firmie Genetico. Mieszkam niedaleko Bydgoszczy, więc było mi na rękę, że firma jest niedaleko.
  Testy trochę kosztują, więc chciałam mieć pewność, że wybieram dobre laboratorium. Przeczytałam bardzo dobre opinie o Genetico i zamówiłam testy. Właśnie czekam na wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie da się ukryć, że takie laboratoria najbardziej przydatne okazują się właśnie przy testach na ustalenie ojcostwa. W rodzinie miałem przypadek, że dziecko miało inną grupę krwi niż ojciec. Pomogłem mu poszukać dobre laboratorium i trafiliśmy na Genetico, opinie były pozytywne, więc zdecydował się. Badanie anonimowe, matka nie musiała o tym wiedzieć, i faktycznie wyszło, że nie jest biologicznym ojcem... Teraz w sądzie te wyniki się przydadzą, tym bardziej, że instytut ma wszystkie akredytacje i certyfikaty do prowadzenia takich badań.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna wiedziałam, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia u mnie raka piersi. Długi czas nie miałam odwagi wykonać choćby profilaktycznego badania jednak nie mogłam cały czas żyć w niewiedzy. Zaczęłam rozglądać się za profesjonalnym laboratorium, które da mi całkowitą pewność co do wyniku. Tak znalazłam Genetico. Opinie wydawały się być pozytywne, ostatecznie fakt posiadania przez nich akredytacji przesądził o wyborze. Nie zawiodłam się i polecam każdemu kto chce dowiedzieć się czy grozi mu nowotwór.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też miałem podejrzenie genów nowotworowych i musiałem się zbadać, słyszałem wcześniej o Genetico opinie pozytywne, więc wybrałem tą klinikę. Badanie szybkie i sprawne, wyniki przyszły błyskawicznie, jest ok. Do tego mam pewność, bo mają właśnie akredytację i wszystkie niezbędne certyfikaty, polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobra klinika, specjaliści znają się na rzeczy i potrafią wytłumaczyć o co chodzi w całym badaniu, polecam.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

POPULARNE POSTY

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków. 

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.