Przejdź do głównej zawartości

Kurkuma – naturalne lekarstwo na raka


Kurkuma – inaczej: ostryż długi – to roślina niezwykle popularna w kulturze wschodu. Wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, ale także jako lek o wielu zastosowaniach. Jej właściwości lecznicze odkryto już ponad 5000 lat temu. Stosowano ją jako środek odkażający i znieczulający rany, jako lekarstwo na stany zapalne, a nawet jako maseczkę upiększającą do twarzy. Dziś wiadomo jednak, że to nie koniec zalet jakie posiada kurkuma. Wiele badań na całym świecie wskazuje, ze kurkuma może być wykorzystywana do walki z nowotworami.

     

       Stan zapalny to dynamiczny proces, który ma na celu pobudzenie naszego układu immunologicznego. Gdy nasze komórki odpornościowe przy pomocy odpowiednich cytokin zwalczą przyczynę np. infekcję wirusową – stan zapalny ulega wyciszeniu. Czasem jednak na skutek długo trwającego stresu, stan zapalny może utrzymywać się nienaturalnie długo – co jest powodem uszkodzeń tkanek, a nawet nowotworów. Za rozwój stanu zapalnego odpowiada między innymi cząsteczka NF-kB. Aktywuje ona geny związane z przeżyciem komórek, wzrostem, a także z inicjowaniem stanu zapalnego.

    Działanie przeciwnowotworowe kurkuminy uwarunkowane jest przede wszystkim jej zdolnością do hamowania reakcji zapalnej. Niefizjologiczny, długo utrzymujący się stan zapalny może być punktem wyjścia do transformacji nowotworowej. Wspomniany wyżej czynnik NF-kB oddziałuje na 150 różnych białek związanych z przeżyciem komórki, z podziałami i reakcją na stres. Kurkuma w naturalny sposób hamuje aktywacje tego czynnika. Dla porównania – chemioterapeutyki stosowane w konwencjonalnym leczeniu indukują ekspresję NF-kB, co potwierdziły liczne badania. Tak więc coś, co ma nas leczyć, może w efekcie nie tylko wspomóc rozwój nowotworu, ale także uczynić go odpornym na leczenie.

    Aby zniszczyć komórki nowotworowe trzeba skierować je na ścieżkę prowadzącą do programowanej śmierci komórkowej – apoptozy. Wyróżniamy dwa podstawowe szlaki apoptozy: wewnętrzny i zewnętrzny. Szlak zewnętrzny przebiega z udziałem receptorów śmierci, z rodziny TNFR. Połączenie tych receptorów z odpowiednimi cząsteczkami (ligandami) sprawia, ze sygnał przekazywany jest na domenę śmierci, co z kolei aktywuje białka zwane kaspazami, które doprowadzają do enzymatycznego rozpadu komórki. W przypadku szlaki wewnętrznego zaangażowane są mitochondria. Uwolnienie z nich cytochromu c zapoczątkowuje proces, który prowadzi do utworzenia tzw. apoptosomu – kompleksu białkowego, który uruchamia kaskadę reakcji niszczących organelle komórkowe.

    Kurkumina na zdolność do aktywowania zarówno szlaku wewnętrznego, jak i zewnętrznego apoptozy. Opublikowano już wyniki badań naukowych, które potwierdzają wpływ kurkumy na indukcję apoptozy w białaczkach, nowotworach piersi, płuc, prostaty, okrężnicy, nerek, wątroby, jajników. Dla przykładu – w komórkach czerniaka traktowanych kurkuminą dochodzi do aktywacji kaspazy 8 (szlak wewnętrzny). W komórkach raka żołądka zaobserwowano wzrost aktywności kaspazy 8 i 3.

    Przeciwnowotworowe działanie kurkumy jest obecnie sprawdzane w wielu testach klinicznych. Oczywiście pionierami w badaniach na kurkumie są Azjaci, którzy od lat stosują tą roślinę w leczeniu wielu schorzeń. Niestety – znaczna część badań prowadzonych na ludziach, opiera się na tzw. terapii skojarzonej – czyli na podawaniu kurkuminy wraz z chemioterapią. Mimo iż z dwojga złego jest to lepsze rozwiązanie, niż podawanie samej chemioterapii, to jednak minie sporo czasu, zanim medycyna powróci do korzeni i zacznie leczyć metodami naturalnymi.
Komentarze

POPULARNE POSTY

10 cech uwarunkowanych przez geny

Jeśli chcemy wiedzieć jak będziemy wyglądać w wieku dorosłym, czy na starość – wystarczy spojrzeć na swoich rodziców. I podobnie, możemy przewidzieć wygląd naszego dziecka – patrząc na siebie nasz materiał genetyczny to 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w momencie zapłodnienia jesteśmy „zaprogramowani” na to jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, wzrost, jak duży będzie nasz iloraz inteligencji i jaki będzie nasz temperament. Mimo, iż połowę DNA dziedziczymy od ojca, a połowę od matki, nigdy dziecko nie wygląda w połowie jak tata, a w połowię jak mama. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty tych samych genów: dominujące i recesywne. Gdy w parze chromosomów odziedziczymy wariant dominujący i recesywny, wówczas dziecko odziedziczy cechę dominującą. Ale nie zawsze za nasze cechy odpowiada jeden gen. Często też warunki środowiskowe mają wpływ na to jak się zachowujemy i jak wyglądamy.

Zespół niepękającego pęcherzyka Graafa – LUF

Czym jest Zespół LUF?
    U każdej zdrowej kobiety, podczas cyklu menstruacyjnego - mniej więcej około 14 dnia, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Wszystko sterowane jest za pomocą hormonów. Gwałtowny wzrost poziomu hormonu luteinizującego (LH), prowadzi do tzw. „luteinizacji” - pęcherzyki jajnikowe przekształcają się w ciałko żółte. A jak jest u kobiet z zespołem LUF?

„Historia dildo – od prehistorii aż do dziś”

Nie tak dawno, na naszym blogu pojawił się artykuł dotyczący najnowszych badań nad wyhodowaniem sztucznego penisa. Tak jak w tamtym przypadku sprawa była poważna, tak dziś nieco bardziej humorystycznie - zajmiemy się sztucznymi penisami, które pochodzą sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. A konkretnie zajmiemy się tematem erotycznych zabawek sprzed wieków.